За седма поредна година селекция от най-добрите филми на ЛГБТИ тематика от целия свят ще бъдат излъчени в рамите на София Прайд Филм Фест. Прожекциите, част от състезателната програма, предхождащи ежегодното шествие София Прайд, ще се състоят всяка вечер от 2-ри до 8-ми юни в кино Одеон и Дома на киното. През остатъкa от месец юни в кино Оден ще бъде представена панорама на ирландското ЛГБТ кино от последните три години.
Входът е свободен с пропуски от касата на кината.
Програмата включва продукции от България, Израел, Ирландия, САЩ, Тайван, Русия и Румъния, които са номинирани и отличени от фестивали като Берлинале, Сан Себастиан, Торонто и Трайбека.
Изданието на София Прайд Филм Фест 2018 г. с гордост представя две изключително важни неща, а именно:
• За първи път фестивалът ще покаже двa български късометражни филма. “Преображение” е носителят на наградата Jameson от София Филм Фест 2018, а “Брак” е първият филм на ЛГБТ тематика, подкрепен от НФЦ и селектиран от над 500 проекта за развитие на Berlinale Short Film Station през 2016 г.
• Отново за първи път, в рамките на фестивала, ще се проведе и работилница за късометражни сценарии от балканския регион. Избрани са 11 проекта на обещаващи млади режисьори от България, Гърция, Румъния, Турция и Сърбия, които ще се състезават за награден фонд от 2500 евро. Тази инициатива е първа по рода си не само за Балканите, но и за Европа.“ заявява Слава Дойчева, Арт Директор на София Прайд Филм Фест.
„Правим този фестивал с адски много любов и със съзнанието, че в България все още има огромна нужда от ЛГБТ видимост. От разбиране. От съпричастност. Правим този фестивал, защото вярваме в силата на историите. Да докосват, да лекуват и да променят. Историите разширяват мирогледа. Приближават те до другия човек. Поставят те на негово място. Неговата радост, неговата болка стават твои. И другият спира да бъде “друг”. Така се случва промяната.“ споделя Слава Дойчева. И допълва след това: „Историите утвърждават съществуването. И да, лекуват. Изключително важно е за един ЛГБТ човек да види себе си отразен на големия екран. Да се разпознае. Да бъде главният герой. Ето – не си сам. Ти принадлежиш. Твоята история е част от голямата история.“
Програма на София Прайд Филм Фест 2018
2-ри юни, 18:30, Дом на киното
https://www.facebook.com/events/592143241142726/
Преображение
20 мин, България, експериментален
режисьор, сценарист, оператор, актьор: Стефан Ганов
Той е млад и красив и живее в Германия. Понякога той е тя. Искрен е с майка си, тя го разбира и го приема такъв, какъвто е. Няма баща, има вуйчо в България, който познава само част от племенника си – мъжката. Време е за цялата истина.
Награда Jameson за Най-добър български късометражен филм на София Филм Фест 2018
Брак
21 мин, България, игрален,
режисьор, сценарист, актриса: Слава Дойчева
Една сватба. Едно момиче. Един гардероб. И изборът, който трябва да бъде направен веднъж завинаги – срещу течението или срещу самата себе си.
С подкрепата на Национален филмов център, Berlinale Short Film Station и GoEast Talent Lab
3-ти юни, 20:30, Одеон
https://www.facebook.com/events/2053210704918767/
Повече от Бог
9 мин, Ирландия, игрален,
режисьор: Кев Кейхил
Скрит под чуждо легло, един набожен лекар неочаквано се изправя пред семейните тайни.
Корабът “Мечта”
92 мин, Германия, документален,
режисьор: Тристан Милевски
Веднъж годишно корабът “Мечта” отплава на круиз само за гей мъже. Круизът обещава седем дни слънце, любов и свобода, но на борда са качени и всички лични съмнения и несигурности… Колко мечти ще успее да изпълни корабът “Мечта”?
Берлинале 2017
4-ти юни, 20:30, Одеон
https://www.facebook.com/events/170550123615460/
Човекът с презервативите
12 мин, Ирландия, документален
Режисьор: Кара Холмс
Историята на една шепа ирландци, които в разгара на СПИН епидемията се изправят срещу системата и успяват да спасят стотици човешки животи
Войници
119 min, Румъния, игрален
режисьор: Ивана Младенович
Смел филм, който смесва измислица и документалност, докато разбива табута с простата си история за невъзможна любов в най-бедния квартал на Букурещ. По автобиографичния сценарий на главния актьор – Адриан Шиоп.
Торонто 2017, Сан Себастиан 2017
5-ти юни, 20:30, Одеон
https://www.facebook.com/events/217542145644318/
Аз съм Роджър Кейсмънт
12 мин, Ирландия, експериментален,
Режисьор: Диарбла Уелш
Пленяваща визуална поема, която чрез езика на тялото изследва пътя и посланията на Роджър Кейсмънт – икона на ирландското освободително движение.
Марша П. Джонсън – Живот и Смърт
105 мин, САЩ, документален,
режисьор: Дейвид Франс
Една от легендите на транс движението, Марша П. Джонсън, умира при съмнителни обстоятества през 1992 г. Къде е истината?
Трайбека 2017, Международен фестивал за документално кино Шефилд 2017
6-ти юни, 20:30, Одеон
https://www.facebook.com/events/132009757664632/
АЛЬОНА
15 мин, Русия/Германия, игрален/документален,
режисьор: Юлия Граубергер
Поетичен филм за едно обикновено руско момиче, 23-тият ѝ рожден ден и лепкавата тишина на премълчаното.
Общи приказки
88 мин, Тайван, документален
режисьор: Ху-Чен Хуанг
Тайванската режисьорка Хуанг знае само, че майка й е лесбийка, и нищо повече. От години, двете живеят като непознати под един покрив и потъват в мълчание. Един ден обаче Хуанг събира смелостта да накара майка си да говори. Ала дали е готова да чуе отсрещната страна?
Награда “Теди” на Берлинале 2017
7-ми юни, 20:30 Одеон
https://www.facebook.com/events/2244327422461803/
Без обвързване
23 мин, Ирландия, игрален,
режисьор: Оуен Махер
Брин и Шон се срещат за кратко и само за секс. Шон обаче изпуска последния автобус. Как ще се развие вечерта?
Червената крава
90 мин, Израел, игрален,
режисьор: Цивия Баркай
Бени е на 17, различна от всички наоколо, с огнена червена коса и момчешко име. От дете живее само със своя крайно религиозен баща, който се подготвя за идването на Месията. И докато баща й става по-обсебен от червената крава, предвестник на спасението, Бени потъва все повече в ръцете на Яел – новото момиче в живота ѝ.
Берлинале 2018, София Филм Фест 2018
8-ми юни, 19:00, Дом на киното
https://www.facebook.com/events/173668253298836/
3-ма приятели
23 мин, Ирландия, игрален,
режисьор: Майкъл Кълпепър
След години на бягство, Фъргъс се завръща у дома за погребението на майка си. Една неочаквана вечер със старите приятели, много наркотици и секс, ще му помогне да намери отново себе си в болката.
Най-обикновени бащи
74 мин, САЩ, док,
режисьор: Ейми Гелър , Али Хуменук
Съкровен портрет на едно истинско „модерно семейство“. Запознайте се с Ерик и Сандро, гей двойка с две дъщери, родени от Рейчъл – съпруга и майка на още три деца. 
ЖУРИ - SOFIA PRIDE FILM FEST 2018
Мина Милева е завършила анимационна режисура в НАТФИЗ, има и магистърска степен по кинорежисура от академията „La Cambre”, Брюксел. Нейните анимационни филми са удостоени с награди, участват в селекцията на много фестивали. От 1996 г. Мина работи като аниматор и режисьор на анимационни филми в британската анимационна индустрия.
Творческият тандем Весела Казакова и Мина Милева предизвиква разгорещени дебати с международно признатия документален филм “Чичо Тони, Тримата Глупаци и ДС”. Филмът получи 11 международни награди и бе избран от Американския филмов институт за "Най-доброто от Европейското кино" за 2014 г. Новият им филм "Звярът е още жив", селектиран на най-големия фестивал за документални филми IDFA, разтърсва с показаните в него имена на бивши агенти от ДС, все още на ключови позиции в управлението на страната.
Стефан Ганов е роден през 1983 г. в Русе, България. Учи режисура, актьорско майсторство и анимация в Нов български университет в София и в Академията за медийни изкуства в Кьолн, където се дипломира през 2012 г. с отличие.
Анимационният му филм „Кълбото“, продуциран от 3sat/ZDF, е излъчван няколко пъти по телевизията, показван е на изложби и филмови фестивали. Дипломният му късометражен филм „Хлебарката“ е показван и награждаван на много филмови фестивали. Новият му филм „Преображение“ спечели наградата Jameson за най-добър български късометражен филм на София Филм Фест 2018 г. От 2015 г. С. Ганов е член на лабораторията за пърформанси StriKING.
ѝ
Ребека Подлех е родена в Източна Германия през 1986 и живее в Берлин. Завършила е славянска филология, кинознание и история в Мюнхен и Прага. Дипломната й работа разглежда ролята на жените режисьори в комунистическа Чехословакия. Ребека работи като селекционер за различни международни фестивали и координира програмата OPPOSE OTHERING! на фестивала GoEAST.
МЕНТОРИ - PRIDExPower Pitching Lab
Ралица Петрова завършва кино и видео изкуство в University of the Arts London, след което специализира кинорежисура в National Film and Television School. Нейните късометражни филми са успешно представяни и награждавани на множество кино фестивали и платформи за визуално изкуство, между които фестивалите в Кан и Берлин, галерията Tate Modern, и културния център Pompidou. През 2016г. дебютният й пълнометражен филм „Безбог“ е селектиран в официалната селекция на фестивала в Локарно, където получава четири награди, сред които Златен леопард за най-добър филм. Филмът е носител на 27 награди, както и на номинация за „Европейско откритие 2017 – Prix FIPRESCI“ на Европейската филмова академия.
Весела Казакова е българска актриса, режисьор и продуцент. Позната на българската публика с филма “Мила от Марс”, Весела прави пробив извън България след 2002г. – най-добра актриса в Москва, изгряваща звезда на Берлинале и множество други награди.
Творческият тандем Весела Казакова и Мина Милева предизвиква разгорещени дебати с международно признатия документален филм “Чичо Тони, Тримата Глупаци и ДС”. Филмът получи 11 международни награди и бе избран от Американския филмов институт за "Най-доброто от Европейското кино" за 2014 г. Новият им филм "Звярът е още жив", селектиран на най-големия фестивал за документални филми IDFA, разтърсва с показаните в него имена на бивши агенти от ДС, все още на ключови позиции в управлението на страната.
АРТИСТИЧЕН ДИРЕКТОР И ПРОГРАМАТОР - SOFIA PRIDE FILM FEST
Слава Дойчева започва кариерата си в киното на 16 г. като Раша в „Обърната елха“ (2006) на Иван Черкелов. Следващата й роля в „Раци“ (2009) ѝ носи наградата за най-добра поддържаща женска роля на Българската филмова академия. През 2014 г. Слава завършва магистратура по режисура в Лондонското филмово училище, където прави няколко късометражни филми с награди и десетки фестивални участия по целия свят. От 2016 г. тя е артистичен директор на София Прайд Филм Фест, най-голямото ЛГБТ арт събитие в България. Слава е завършила кампусите за таланти в Сараево, Берлин и Локарно.
Повече информация за София Прайд Филм Фест има на официалната страница на фестивала във Facebook www.facebook.com/SofiaPrideFilmFest. Фестивалът се организира от Младежка ЛГБТ организация „Действие“ с подкрепата на Европейския комисия, посолството на Република Ирландия и посолоството на Израел.
Този уебсайт използва „бисквитки“. С Ваше съгласие използваме „бисквитките”, за да измерим и анализираме използването на уебсайта (аналитични „бисквитки”), да приспособим уебсайта към вашите интереси („бисквитки“ за персонализиране) и за представяне на подходящи реклами и информация (таргетиращи „бисквитки“). За повече информация прочетете „Използване на „бисквитки”.
Те са необходими, за да функционира уебсайтът и не могат да бъдат изключени. Обикновено се задават само в отговор на действията, направени от вас, които представляват заявка за услуги (настройване на предпочитанията ви за поверителност, влизане в системата, попълване на формуляри и т.н.). Можете да настроите браузъра си да блокира или да ви предупреждава за тези „бисквитки”, но тогава някои части от сайта няма да работят.
Аналитични „бисквитки”
Те ни позволяват да отчитаме посещенията и източниците на трафик, да измерваме и подобряваме ефективността на нашия сайт. Те ни показват кои страници са най-популярни и най-малко популярни и как посетителите се движат в рамките на сайта. Ако не разрешите тези „бисквитки”, няма да знаем кога сте посетили нашия сайт и няма да можете да наблюдавате ефективността му.
„Бисквитки” за персонализиране
Те позволяват подобрена функционалност и персонализация на уебсайта. Те могат да бъдат настроени от нас или от трети страни, чиито услуги сме добавили към нашите страници. Ако не разрешите тези „бисквитки”, някои или всички тези услуги може да не функционират правилно.
Таргетиращи „бисквитки”
Те могат да бъдат настроени чрез нашия сайт от нашите рекламни партньори, да изградят профил на вашите интереси и да ви показват подходящи реклами на други сайтове. Те не съхраняват директно лична информация, но се основават на уникалната идентификация на вашия браузър и интернет устройство. Ако не разрешите тези „бисквитки”, ще получите по-малко насочена реклама.