Автор: Иван Върбанов
На 14-ти декември една от водещите хорови фолклорни формации у нас – женски хор „Ваня Монева“, отбелязва своя 25-годишен юбилей. Всичко започва през далечната 1994 г., когато на 11 юли се слага началото с първата репетиция на състава. Основателят и диригент Ваня Монева създава ансамбъла с много обич, вяра, вдъхновение и любов. Привлича верни на мисията и фолклорното изкуство изпълнителки, които са споени с разбирателство, обич, отдаденост, майсторство, звучащи в неземна хармония и единство на аурите. Народният хор „Ваня Монева“ ще посрещне за своя рожден ден вярната си публика в кино „Люмиер Лидл“ на НДК от 19:00 часа, а в концерта специално участие ще вземе и Мария Илиева, която ще изпълни песни на Филип Кутев. Преди генералната репетиция се срещнахме с диригента Ваня Монева, за да я поздравим, да й пожелаем „На добър час!“ и да я провокираме към равносметка и откровения за изминатия път.
- Госпожо Монева, честит 25-годишен юбилей на състава, който основахте и дирижирате! Как върви подготовката за празничния концерт, в който ще се включи и Мария Илиева? Какво предвижда програмата, какъв репертоар сте подбрали за уникалното музикално събитие?
- Подготовката за този наш четвъртвековен юбилей върви интензивно. Този концерт е втория голям концерт за нас, с който отбелязваме 25-ата годишнина на творческия си път. Първият бе в рамките на 50 – ото издание на Международния музикален фестивал „Софийски музикални седмици“ през месец юни, а този е в рамките на големия Новогодишен музикален фестивал на НДК.
Програмата ни е подбрана така, че да представи хора в целия му блясък. Освен песни от най-големите ни автори, обработили българските народни песни за хор, като: Филип Кутев, Коста Колев, Красимир Кюркчийски, Николай Кауфман, Стефан Мутафчиев и Иван Спасов ще изпълним пиеса, посветена на нашия хор от проф. Александър Текелиев. Ще представим и една виртуозна инструментална пиеса от световната класика с ксилофон, заедно с Иван Цонков, адаптирана за нашия хор от Димитър Христов. Публиката ще има възможност да се наслади и на ансамбловите ни изпълнения съвместно с Оркестъра за народна музика на БНР. Разбира се, нашият специален гост Мария Илиева присъства с интерпретация на шедьовъра на Верка Сидерова и Филип Кутев „Лале ли си“. Концертът ще бъде в две части. Всяка част ще носи динамиката, мащаба на звука и характерната стилистика на интерпретация на нашия хор.
- За 25 години музикална дейност съставът се наложи като една от водещите фолклорни формации. Музицирате с изключителна вокална прецизност, артистичност и уникална стилистика на поднасянето на материала, изящност – на звука и на вокалните партии, собствен почерк и присъствие. Как се постига тази висока класа? Какъв е ключът към постижението да бъдеш образец на формация, която е на висота и е носител на изключителен професионализъм?
- За всичко е виновен диригентът, както се казва. Въпрос на умение е да подбереш подходящи певци - според гласовите им възможности, да имаш точна идея за репертоарната политика, познание за гласовете и майсторството как да се работи с тях и не на последно място - умение, професионализъм, познание, естетически вкус и отношение към детайла, за да изградиш един колектив, който да звучи като съвършен ансамбъл.
- Кои са тънкостите в подготовката и изпълнението? Кои са професионалните стандарти, на които държи безапелационно хоровият диригент Ваня Монева в своята работа? Какво постигнахте като приемственост на поколенията в хора?
- За мен основно и важно е спяването в хоровия колектив. Постигането на баланс между партиите – също. Трудността в народния хор се състои в това, че всяка певица има свой маниер на пеене, идва от различна фолклорна област, носейки спецификата и орнаментиката. Необходима е целенасочена, упорита и постоянна вокална работа, за да се изравнят като звук гласовете. Оттам насетне започва да се прави музиката. Аз обичам детайлите и се вглеждам в тях. Харесва ми да следвам логиката и драматургичното изграждане на пиесите. От изключително значение за мен е текстът. Той е неразривно свързан - и с музикалната фраза, и с изказа. Чувствителността в музицирането е нещо, което всеки изпълнител носи със своята индивидуалност. Намирам начин да внуша концепцията си и съвместно да я реализираме с моите момичета по най-красивия начин.
А приемствеността при нас става много плавно. Започнахме преди 25 години с едни от най- изтъкнатите български народни певици: Надка Караджова и с нейния квартет „Славей“, Павлина Горчева, Бойка Присадова, Янка Танева, Стояна Лалова, Цветанка Варимезова, Марияна Павлова ... Сега възрастовият диапазон на хора е от 19 до 42 - годишни момичета. Много от певиците в нашия хор имаха уникалната възможност да пеят рамо до рамо с големите майстори на народната песен. Те поеха много от познанието им. В годините попълнението на нашия хор е от млади певци, които обучавам в стилистиката на моите изисквания към звук и интерпретаторско майсторство.
- Какво беше началото за Ваня Монева и нейния хор? Как започна всичко?
- Началото на нашия хор поставихме на 11.07.1994 г. Започнах репетиции с първите 11 певици и за няколко репетиции окомплектовахме хора, който достигна 24 изпълнителки. През втората половина на месец август на същата година записахме и издадохме първия си диск, който нарекохме „ИЗБОРЪТ“. С нас беше и Емил Минев като мениджър и нарекохме това наше начало „Космически гласове от България“. Вече 25 години вървим по нелекия път на хорово – изпълнителското изкуство и с днешна дата хорът носи името Хор „Ваня Монева“.
- Бихте ли коментирала каква е ролята на българския фолклор и изпълнителското изкуство като инструмент за опазване на духовната и културна автентична традиция и българско музикално наследство?
- За мен фолклорът ни е корен, историческа и духовна памет, съкровищница, която няма съизмеримост в целия свят. Именно народната песен ни съхранява през вековете като народ, а танцът ни обединява със символиката на хващането за ръце. Забелязвате ли как в трудни периоди българинът се обръща към фолклора ни? Ето, свидетели сме в днешно време колко много школи се създадоха по народни танци, изучаване на фолклорни инструменти, изграждат се много автентични групи за народно пеене, има много индивидуални изпълнители от най-малките до най-големите. Фолклорът ни е сила и опора! Той ни дава самочувствие и утвърждава духовната ни принадлежност.
- Одобрявате ли формите на модернизиране на българския фолклор? Къде е разделителната линия, която не бива да се пристъпва и която е опасна за разрушаването и заличаването на истинския фолклор?
- С българския фолклор трябва да се подхожда внимателно и с разбиране. Има примери на неговото пошло третиране. Препоръчително е да се опознае фолклорът ни и тогава да се ползва. Разчитаме все още на останалите, макар и малко, възрастни хора, които са негови носители и го предават на поколенията. Но след тях - какво остава? Остават звукозаписите и сборниците, от които може да се ползва. А това, че чужденци го експлоатират свободно и без мярка е друг въпрос. Само да не настъпи време да си го купуваме от тях, защото няма закон, който да определя рамки и граници.
- Кои са незабравимите концерти, които остават в историята на хор „Ваня Монева“ като сериозни постижения и признание – у нас и по света?
-Трудно ще ми бъде да изброя всички, но има знакови и запомнящи се моменти в нашата 25-годишна история. Концерти в Япония, Канада, Индия, Китай, Израел, Европа, Русия. Концерти на големите международни музикални фестивали: „Варненско лято“, „Мартенски музикални дни“, „Аполония“, „Дни на музиката в Балабановата къща“, „Софийски музикални седмици“, „Салон на изкуствата“ в НДК, „Новогодишен музикален фестивал“ в НДК, „Пасхален фестивал“ на Валерий Гергиев. Концертите в големите и по-малките градове в България.
Ярък момент бе, когато японското правителство и Японския олимпийски комитет ни повериха да изпеем националния химн на Япония, аранжиран от японския композитор Джун Мияке за нас, при закриване на Олимпийските игри в Рио де Жанейро, когато Япония пое Олимпийския флаг като бъдещ домакин на игрите през 2020 г. Паметен момент бе да запишем музиката към филмовата продукция „Междузвездни войни“ в епизода SOLO. Спечелването на наградата “ECHO” - на немските музикални продуценти, които ни бе присъдена за диска „Българска душа“, в която пеем заедно с мецосопрана Веселина Кацарова. И още: спечелването на Първа награда на един от най-престижните хорови конкурси - „Нека пеят народите!“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия / EBU/. Ще добавя и концерта в гр. Арецо ( Италия), с който открихме Международния полифоничен хоров конкурс на името на Гвидо д‘Арецо. Постижение, защото до този момент женски народен хор не е получавал такава престижна покана. Мога да изреждам още и още ... Много ценни са ни двете „Кристални лири“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци, „Златното перо“ на FM Clasic, наградата „Класика в другите жанрове“ на предаването „Allegro vivace” на БНР.
- Кои са стиловете, в които хорът твори и защо?
- Необходимостта ми, като творец, да плуваме с хора в различни жанрови води e тази, която ме провокира да пеем църковни песнопения, филмова музика, да участваме и да създават за нас етно-джаз проекти /Теодосий Спасов, Милчо Левиев, Jun Miyake/, да имаме проект с перкусионен ансамбъл, с оперна певица, със струнен квартет и филхармоничен оркестър, с обой и т.н.
- Изкушавала ли сте да пишете Вие лично музика или да правите обработки?
- Не, не съм се изкушавала, защото това не е моята сила. Обичам нещата, които правя да са професионално и красиво изпълнени.
- Поздравления за това, че извоювахте да има фолклорни специалности в Музикалната академия, където вече преподавате? Разкажете моля повече за тази нова стъпка?
- Много съм щастлива, че Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София отвори врати за фолклорните специалности. Дълго време си мечтах за това, а убедеността ми, че е необходимост идваше от факта, че години наред получавах покани и изнасях лекции пред студентите на различни теми, сред които: „Що е женски народен хор“, „Как се създава и как се изгражда той“, „Специфични проблеми и трудности за преодоляване“, „Вокална работа с народните гласове за постигане на ансамблова звучност“, „Подбор на репертоар“ и т.н. Интересът, който предизвикваха бе сериозен. Сега се изучават народните инструменти кавал, гъдулка, тамбура и гайда. Има специалност „Народно пеене“. Аз преподавам „Камерни вокални ансамбли“, „Народен хор“ и „Дирижиране на народен хор“. Убедена съм, че студентите във фолклорните специалности ще получат една много сериозна подготовка в обучението си, съвместно с колегите си от класическите специалности.
- За какво мечтае диригентът Ваня Монева?
- Мечтая да се разширява кръгът на композиторите - български и чужди, които да пишат за нашия хор, инспирирани от начина и от стила на нашето интерпретаторско майсторство. Мечтая си да пеем в най-прекрасните световни концертни зали, които имат брилянтна акустика - за пример ще дам зала „Чайковски“ в Москва, където усещането е невероятно, заради акустичната среда и атмосферата й. Мечтая си, с моите момичета, да завладяваме нови и нови музикални пространства - у нас и по света, за да не спира животът и въздействието на красивата ни народна песен.
- Какво си пожелавате навръх 25-тия рожден ден на състава?
- Пожелавам си да сме здрави, за да може в следващите 25 години да правим все повече и повече хора щастливи с песента си и да доказваме пред света стойността, уникалността, мъдростта, дълговечността и красотата на нашата народна песен!
- Каква е формулата за създаването на успешна фолклорна формация и за нейното дълголетие?
- Няма специална формула. Има обич, отдаденост и посвещение, познание, професионални умения, търпение и вяра! А дълголетието се определя от стойността, която влагаш в това, което правиш. Нужно е да оставяш следи! Да имаш ярък почерк и присъствие! Да е разпознаваемо изкуството ти, сред множеството от подобни формации. Да се открояваш категорично с присъствието си и ако някой те следва, наподобява, имитира, значи си успял да бъдеш еталон за подражание.
Екипът нИ Ви пожелава здраве, още много успехи и творческо дълголетие!
Благодарим Ви за всичко, което правите и че Ви има!
Честит юбилей!
Този уебсайт използва „бисквитки“. С Ваше съгласие използваме „бисквитките”, за да измерим и анализираме използването на уебсайта (аналитични „бисквитки”), да приспособим уебсайта към вашите интереси („бисквитки“ за персонализиране) и за представяне на подходящи реклами и информация (таргетиращи „бисквитки“). За повече информация прочетете „Използване на „бисквитки”.
Те са необходими, за да функционира уебсайтът и не могат да бъдат изключени. Обикновено се задават само в отговор на действията, направени от вас, които представляват заявка за услуги (настройване на предпочитанията ви за поверителност, влизане в системата, попълване на формуляри и т.н.). Можете да настроите браузъра си да блокира или да ви предупреждава за тези „бисквитки”, но тогава някои части от сайта няма да работят.
Аналитични „бисквитки”
Те ни позволяват да отчитаме посещенията и източниците на трафик, да измерваме и подобряваме ефективността на нашия сайт. Те ни показват кои страници са най-популярни и най-малко популярни и как посетителите се движат в рамките на сайта. Ако не разрешите тези „бисквитки”, няма да знаем кога сте посетили нашия сайт и няма да можете да наблюдавате ефективността му.
„Бисквитки” за персонализиране
Те позволяват подобрена функционалност и персонализация на уебсайта. Те могат да бъдат настроени от нас или от трети страни, чиито услуги сме добавили към нашите страници. Ако не разрешите тези „бисквитки”, някои или всички тези услуги може да не функционират правилно.
Таргетиращи „бисквитки”
Те могат да бъдат настроени чрез нашия сайт от нашите рекламни партньори, да изградят профил на вашите интереси и да ви показват подходящи реклами на други сайтове. Те не съхраняват директно лична информация, но се основават на уникалната идентификация на вашия браузър и интернет устройство. Ако не разрешите тези „бисквитки”, ще получите по-малко насочена реклама.