Лавандулата е на път да замести тютюна в Минерални бани
PR Sales
Една от културите на които залагат земеделците от община Минерални бани е лавандулата. Най-големи масиви с лавандула има в землището на село Татарево. Това е една от земеделските култури, които могат да заместят тютюна в Родопската община.
Лавандулата е известна като ароматично растение още от древността. Тя се използва широко и в народната медицина. Широкото ѝ приложение сега е заради етеричното масло, което се извлича от цветовете и намира широка употреба в парфюмерията, за ароматизиране на сапуни, в производството на бои и лакове и др. Освен това лавандулата е ценно медоносно растение. От 1 дка пчелите набират 10 – 18 кг мед. Тя се използва и като подправка. Участва в известната смес от подправки ерб дьо прованс. Лавандулата намира приложение и като противоерозионна култура, а намалените ѝ изисквания към почвата я правят подходяща за отглеждане на терени, на които не могат да се отглеждат основните полски култури.
През 2012 г. България е била най-големият производител на лавандула в света, наред с Франция. Културата е внесена в България през 1907 г. и започва да се отглежда в Опитното поле по розата в Казанлък. До края на 80-те години тази култура се отглежда предимно в районите на Пловдив, Стара Загора, Пазарджик и Благоевград, а напоследък е по-широко застъпена в цялата страна. От 1 дка 4 – 5 годишно насаждение се произвежда 300 – 400 кг цвят, от които се получава 3 – 10 кг лавандулово масло. Българското лавандулово масло е сред ценените на международния пазар.