БАН с нов научен комплекс за иновативни козметични продукти и хранителни добавки
M3 Communications Group, Inc.
Нов научен комплекс в Института по полимери при Българската академия на науките (БАН) бе официално открит днес. Той е част от Центъра за компетентност „Устойчиво оползотворяване на био ресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения за иновативни биоактивни продукти“ (Проект BG05M2OP001-1.002-0012) към Департамент „Полимерни нутрацевтични и козметични формулировки“. В него ще се разработват иновативни полимерни материали с цел използването им като носители на антиоксидантни, имуностимулиращи и ароматични вещества от растителен произход за конкретни приложения като функционални храни, в козметиката и за лична хигиена. Учени, работещи към Центъра за компетентност, вече имат подадена заявка за патент на уникален козметичен продукт с мурсалски чай и прополис, разкри проф. Петър Петров, който заедно със заместник-министъра на образованието и науката проф. Нели Косева откри по-рано днес новите модерни лаборатории.
Научният комплекс е разположен на територия от 300 кв.м. в Института по полимери към БАН. Той е изцяло оборудван с модерна научноизследователска апаратура, която ще осигури на учените отлични работни условия за открития и иновации с основен фокус върху козметичната и хранително-вкусовата индустрия.
„За нас е истинско удоволствие да представим новия научен комплекс към БАН, който стартира работа от днес. Вярваме, че той ще подпомогне разгръщането на научния потенциал на българските учени и разработването на родни хранителни добавки и козметика. Наш основен приоритет е да предоставяме на учените ни отлични условия за изследователска работа, за да постигнем оптимални резултати“, коментира проф. Станислав Рангелов, ръководител на департамента.
Новите лаборатории са изцяло оборудвани с модерна апаратура по проект „Устойчиво оползотворяване на био-ресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения за иновативни биоактивни продукти“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и съфинансиран от Европейския съюз. Основната цел на проекта е допринасянето за повишаване на икономичната конкурентоспособност на България чрез създаването на добри работни условия и достъп до модерна за целта техника.
По последни данни България е сред първите държави по биоразнообразие на територията на Европа, поради което изнася значителни количества растения като лечебна суровина. Новият проект е предпоставка за обработване на растенията в България и използването им за разработване на хранителни добавки и козметични продукти. Чрез откриването на новия научен комплекс, учените от БАН и техните партньори от Агробиоинститута при Селскостопанска академия, Факултета по химия и фармация и Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще имат възможността да провеждат научни изследвания за иновативни формулировки, свързани с продукти на основата на лечебни и ароматични растения.
През тази година учените от Българската академия на науките работят по редица обещаващи проекти. Активно участие в провеждането на иновативни изследвания вземат докторантите на Академията, които насочват фокуса си върху разработването на устойчиво потребление и производство чрез работа с природни продукти.