Теленор дарява смартфони в помощ на деца с диабет
d:istinkt
В навечерието на Световния ден за борба с диабета - 14 ноември, Теленор България дари 87 смартфона, които дават техническа възможност за проследяване на нивото на кръвна захар в реално време при деца с диабет. Мобилните устройства SAMSUNG поддържат и специфичен софтуер за ползване на затворени системи за автоматизирано подаване на инсулин Android APS (Artificial Pancreas Systems) или още „изкуствен панкреас“, както и апликации за дистанционен мониторинг на кръвната захар. Тези затворени системи имат три компонента - подходящ смартфон с конфигурирана апликация, инсулинова помпа и сензор за измерване на кръвната захар. Дарението ще помогне на родителите да следят от разстояние здравословното състояние на децата си в реално време и да прилагат правилно предписаната им терапия.
„В Теленор сме посветени на това да развиваме и надграждаме социално отговорни програми и инициативи, движени от убеждението, че това, което правим, наистина може да променя живота на хората. Технологиите на бъдещето трябва да водят до положително въздействие и промяна за обществото“, каза главният изпълнителен директор на Теленор България Джейсън Кинг при връчването на дарените мобилни устройства на неправителствената организация “Култура без граници“.
Проследяването на диабета в детска възраст се състои от постоянен самоконтрол на нивата на кръвната глюкоза и многократни дневни инжекции. Смартфоните са изключително важна част от грижите за децата, предупреждавайки най-вече техните родители за промени, на които трябва да се обърне внимание.
„Прилагането на иновациите и технологиите при лечението на диабета е животоспасяващо за пациентите в детска възраст. В съвременния свят дистанционно можем да наблюдаваме нивата на кръвната захар на смартфон и часовник, на таблет и лаптоп, посредством данни за всяко дете, качени в облака. Това е начин и за осигуряване на самостоятелност за децата, страдащи от диабет“, каза Росица Пандова-Йовкова, председател на сдружението с нестопанска цел „Култура без граници“.
Мобилните устройства ще бъдат разпределени от неправителствената организация сред нуждаещи се семейства с деца с диабет и други съпътстващи заболявания, желаещи да прилагат технологиите, след проведени обучения за децата и техните родители как да използват смартфоните и иновативните технологични инструменти за управление на здравето.
“Култура без граници“ е сдружение с нестопанска цел, създадено през 2004 г. за популяризиране и утвърждаване на българската култура и културни ценности. От 2012 г. организацията работи активно за подобряване качеството на живот на хората с диабет, за модерно и адекватно лечение и прилагането на иновациите като решение при контрола на заболяването при деца и възрастни.