Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Профил

В Минерални бани първи отопляват детска градина термално


PReporters


В Минерални бани първи отопляват детска градина термално

Два репортажа за термалното отопление на Детска градина „Снежанка” в община Минерални бани излъчиха в един ден две национални медии – Вестник 24 часа и БНР – Стара Загора. Публикуваме пълния текст и връзки към двете публикации.

Откриха инсталацията през 1988 г., сега подготвят сградата и за пелети. За първи път в страната ни с гореща минерална вода започват да отопляват детската градина в курорта Минерални бани, Хасковска област, преди 34 години. Оттогава не са прекъсвали. Общината обаче мисли и за алтернативен вариант с пелети, в случай че след години държавата отнеме правото ѝ безвъзмездно да ползва минералната вода. 

Детската градина със 100 места бе открита на 25 февруари 1988 г. Проектът за подово-лъчисто отопление е разработен от инж. Емил Проданов, при него не се пилее и не се замърсява и грам от минералната вода. След като премине през тръбите на отоплителната инсталация, водата се връща отново в сондажния кладенец. 

В Минерални бани са били далновидни. Преди 34 г. електричеството и нафтата струваха стотинки и никой не виждаше смисъл да впряга геотермалните води за отопление. Днес обаче, когато цените хвърчат нагоре, благодарение на проекта забавачката плаща за ток между 300 и 700 лв. на месец - колкото е навъртяла помпата, която докарва горещата вода до сградата. 

Когато откриваха новата детска градина, сегашната ѝ директорка Таня Янева била нейна възпитаничка от първа група. Децата са намалели наполовина, сега са 53, но другото си е същото. Водата за подовото отопление - тук радиатори няма, пак идва от сондаж номер 3, който е на около 200 м от градината. Тя извира с дебит 6,1 л в секунда и е 56-58 градуса по Целзий. Макар че сондажът захранва и други обекти, включително и обществената минерална баня в курорта, водата е достатъчно. По пътя ѝ температурата почти не пада и отоплението с нея е повече от ефективно. 

“В една от занималните ни, която смятаме за най-студената, температурата винаги е около 24 градуса. Тъй като при нас тя не може да се регулира, често се налага преди занятията през зимата да отваряме прозорците, защото в помещенията става много горещо. Децата ни са по къси ръкави”, разказва Таня Янева. 

Затова тук не знаят какво е дървена ваканция - да спрат учебните занятия поради липса на топло. През 1997 г. с пари по програма ФАР отоплителната инсталация била ремонтирана, защото понякога тръбите се запушват от отлаганията на водата, но големи аварии не са ставали. А преди десетина години със средства от фонд “Козлодуй” санирали отвън сградата на детската градина и подменили дограмата, от което вътре станало още по-топло. Сега пак са в ремонт - модернизират сградата по проект на Програмата за развитие на селските райони на ДФ “Земеделие” на стойност близо милион лева. Този път предвиждат и алтернативен начин за отопление - с пелети. 

“Не възнамеряваме да се отказваме от минералната вода като източник на отопление. Детската градина има право годишно да ползва 19 782 кубични метра от нея. През лятото, когато тази вода не ѝ трябва, пълним с нея откритите басейни на хотелите”, пояснява зам.-кметът на общината Нуртин Сабри. Казва, че ако загубят правото  да отопляват с минералната вода, само тогава ще минат на по-скъпите пелети. През 2011 г. общината е получила от държавата правото безвъзмездно да ползва минералната вода за 25 години, след което всичко може да се случи, разсъждават в общината. 

Има надежди ремонтът на детска градина “Снежанка” да завърши през март, макар срокът по проект да е по-дълъг. Наред със системата на отопление ще подменят ВиК инсталацията и оборудването, изграждат на двора и 4 детски площадки. Ще имат и малък басейн. Когато откривали градината, днешната й директорка Таня Янева била в първа група. 

Филиали на детската градина има в селата Караминци, Боян Ботево и Ангел войвода. Там обаче няма как да се отопляват с горещата вода. Навремето от Минерални бани я отвеждали по тръби чак до Хасково за обществената градска баня, но се оказало, че заради голямото разстояние - около 18 км, това не е ефективно. През 1997 г. наред с детската градина общината възнамерявала да изгради отоплителна инсталация с минерална вода и за собствената си сграда, но по различни причини това не станало. “Въпреки това не се отказваме от новите, по-икономични технологии. Сега ще купим за общината електромобил, който ще замени две от сегашните ни коли с двигатели с вътрешно горене. На по-дълги разстояния ще пътуваме със старите коли, но за по-кратките нашите служители ще ползват електромобила”, разказва още Нуртин Сабри.

Обратно към всички новини от агенциите