Опазваме околната среда като носим дрехите си по-дълго и се грижим по-добре за тях
Action Global Communications
Опазваме околната среда като носим дрехите си по-дълго и се грижим по-добре за тях
Най-устойчивите дрехи са тези, които вече имате, но те се носят средно по десет пъти, след което се изхвърлят – много по-рано отколкото е нужно[i]. Ето защо шведската марка за домакински електроуреди Electrolux иска да вдъхнови потребителите да разчупят този модел и да се грижат по-добре за своите облекла. За да демонстрира, че използваните дрехи все още имат стойност, Electrolux си сътрудничи с шведското дизайнерско дуо, Rave Review, и заедно създават уникална колекция изработена от изхвърлен текстил, набавен от второто по големина сметище за дрехи в света - пустинята Атакама.
Почти 73% от всички текстилни отпадъци в глобален мащаб, се изхвърлят на сметищата или биват изгаряни. [ii] Пустинята Атакама в Чили, където се намира второто по големина сметище за дрехи в света, в последно време се превърна в символ на прекалено ускореното развитие на „бързата мода“ и показва значителното увеличение на текстилните отпадъци в световен мащаб. Според данни на UNECE [iii] 21 милиарда тона дрехи се изхвърлят на сметищата всяка година. Само в пустинята Атакама, всяка година се разтоварват около 39 хиляди тона дрехи.
„Очевидно е, че освен предизвикателствата свързани с така наречената „бърза мода“, имаме нужда от промяна в начините на употреба и грижа за дрехите. Проучвания показват, че удължаването на живота на дрехите ни само с няколко месеца, може да намали въглеродните емисии, водния отпечатък и генерирането на отпадъци до 20-30 процента. Има различни начини да направите това: освежете или променете старите си дрехи, перете ги или ги почистете по начин, който е по-устойчив.“, споделя Ванеса Бутани, вицепрезидент „Устойчивост“ в Electrolux.
Ето защо Electrolux си партнира с дизайнерското дуо Rave Review, познато със своите цветни колекции висша мода, изработени от рециклирани материали, с ясна мисия - да дават нов живот на изхвърлени ненужни дрехи събирани от сметищата за дрехи в Атакама. Резултатът е първата модна колекция с преработени (upcycled) дрехи от Атакама. Стремежът е да се даде повече гласност на нарастващия проблем свързан с модното разхищение и да се покаже вдъхновяващ пример, който може да предизвика промяна в потребителското поведение.
„Винаги сме вярвали, че в бъдещето модата не може да съществува по начина, по който съществува сега. Мисля, че всички трябва да се променим по един или друг начин. Когато става въпрос за мода, грижата за това, което вече имаме е може би най-осезаемият и лесен начин да го направим.“, казва Ливия Шък, съосновател и креативен директор на Rave Review.
Цел на инициативата: Дрехите да издържат два пъти по-дълго с наполовина по-малко въздействие върху околната среда до 2030 г.
Нашата цел е чрез модернизиране на технологиите за грижа на всички видове тъкани и вдъхновявайки ни да имаме по-добри навици в грижата за дрехите, е да намалим наполовина въздействието върху околната среда и да удължим средния живот на дрехите.
„Electrolux има разработена дългосрочна стратегия, която цели да намали значително отпечатъка върху околната среда. Като експерти в грижата за дрехите, продължаваме да разработваме най-модерните технологии за пране, които да позволят по-голяма издръжливост на дрехите– и същевременно намаляват потреблението на вода и електрическа енергия. Но компанията не може да реализира тази цел сама, нуждаем се от съмишленици. Надяваме се да успеем да вдъхновим и научим потребителите как могат да удължат живота на дрехите си, искаме да направим това, което е по силите ни, за да задвижим тази промяна.“, споделя Елиза Стабон директор развитие в направление „Грижа“ в Electrolux.
Проучванията показват, че е нужно да се даде пример на хората как да се грижат най-добре за дрехите си и да се насърчат устойчиви практики за пране: перете по-малко – тогава когато е нужно, по-често използвайте пара, перете по-голям обем дрехи на по-ниски температури.
„Ако всеки направи малка промяна, за да преосмисли и промени досегашния си подход, всеки един от нас може да намали своя отпечатък върху околната среда по отношение на текстила. Намалявайки температурата на пране или преминавайки от прах на течен перилен препарат, означава, че може да бъде спестен еквивалента на 50 кг въглероден диоксид от всеки електроуред за година. Това може да създаде огромно въздействие, когато бъде приложено от милиони потребители, следващи същия пример.“ завършва Ванеса Бутани.
За повече информация, моля посетете:
www.electrolux.com/breakthepattern
AEG, част от Electrolux Group, чрез технологичните си иновации, дава своя принос в изграждането на по-добро бъдеще.
С иновативни, отговорни технологии пералните на марката допринасят в мисията за запазване на дрехите за по-дълго.
● Технологията AEG SoftWater® например пречиства и омекотява водата, филтрирайки нежеланите частици като калций и магнезий. Не само, че това помага да понижите температурата и да спестите вода – то също така ще предотврати избледняването и ще запази формата и мекотата на любимите Ви дрехи, правейки ги по-силни.
● С технологията ProSteam® няма нужда да перете деликатните си дрехи, ако не са силно замърсени, можете да ги освежите преди да ги носите отново. Парата е нежна към дрехите, спестява енергия и използва до 96% по-малко вода. С опцията PlusSteam® можете да добавите пара и в края на цикъла, намалявайки гънките с до една трета.
● AEG AutoDose претегля прането Ви и автоматично подава нужното количество перилен препарат всеки път. С тази технология, дрехите ще бъдат защитени от избледняване, свиване и бързо остаряване, тъй като предозирането с перилен препарат ускорява увреждането на текстилните влакна.
От години AEG осветява нуждата да променим навиците си в грижата за дрехите. С проектът Care Label се постави фокус върху по-осъзнатите навици, и вредата от преизпирането. Указанията върху етикетите на много от дрехите са базирани на логика от 50те години на миналия век. А оттогава технологиите и нуждата от устойчив подход са се променили значително. Повечето хора перат на високи градуси, въпреки, че за много от дрехите и изпиране на 30 градуса е достатъчно, за да ги почисти, а в същото време да ги запази в добро състояние за по-дълго време. Много от дрехите с етикет „само химическо чистене“ всъщност могат да бъдат изпрани на ниски градуси и в пералнята вкъщи.
AEG Устойчивост: https://www.aeg.bg/sustainability/
AEG Care Label Project: https://www.aeg.bg/care/inspiration/care-label-project/
[i][i] Electrolux. The Truth About Laundry. Stockholm: Electrolux, 2021.
Electrolux. Истината за прането. Стокхолм: Electrolux, 2021.
[https://admin.betterlivingprogram.com/wp-content/uploads/2021/02/Electrolux_TheTruthAboutLaundry_WhitePaper-1.pdf] (Accessed 2022-07-08)
[ii] Ellen MacArthur Foundation. A new textiles economy: Redesigning fashion’s future 2017. Isle Of Wight: Ellen MacArthur Foundation, [https://ellenmacarthurfoundation.org/a-new-textiles-economy] (Accessed 2022-07-08).
[iii]Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ на ООН) - United Nations Economic Commission for Europe. Fashion and the SDGs:what role for the UN? Geneva: UNECE, 2019. [https://unece.org/DAM/RCM_Website/RFSD_2018_Side_event_sustainable_fashion.pdf] (Accessed 2022-07-08).