Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Профил

„Градината на един будистки монах” в Музея на GISSEN


PReporters


„Градината на един будистки монах” в Музея на GISSEN

„Градината на един будистки монах” е новата живопис в Музея на GISSEN. Автор на 15-те  картини е Живко Тенев – GISSEN. Верен на традицията и този път GISSEN ни изненадва с новите си идеи и търсения. „Градината на един будистки монах” е продукция, изкристализирала в потока на съзнанието по подобие на градината в известния храм “Рьоан-джи” в Киото. 

Храмът Рьоан-джи има голямо културно и историческо значение и е включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Рьоан-джи е известен със своята знаменита градина с камъни. Тя е изградена през 1499 г. от майстор Соами, починал през 1525 г. Има малък размер правоъгълна площ (от изток на запад – 30 m, от юг на север – 10 m), покрити с бял пясък. На мястото са разположени 15 черни необработени камъни, организирани в пет групи. Около всяка група, като рамка, е разположен зелен мъх. От трите страни градината е оградена с ниска кирпичена ограда. От която и да било гледна точка на посетителите в градината от този ред на 15-те камъка винаги един е извън погледа, скрит от другите камъни. Всеки вижда 14 камъка от своята гледна точка.

Само че, камъните в изложбата “Градината на един будистки монах” са заменени с картини. И за да бъде всичко в пълен синхрон, зрителят може да види точно 14 картини. Последната петнадесета картина остава винаги скрита от погледа, а онзи, който успее да види и 15-те картини, може да се счита, че е постигнал просветление, обяснява GISSEN.

През последните години артистът създава част от произведенията си директно в дигитална среда, но успоредно с новите технологии продължавам да рисувам и така, както са го правили художниците преди 50, 100 или 500 години, сподели авторът.

GISSEN е едно от креативните имена в най-новото българско изкуство от началото на 21-ви век. През последните 20 години той е реализирал над 160 авторски изложби – живопис, графика, карикатура, плакат, фотография. Почти всички са показвани в интернет пространството, а последните 70 изложби се намират в неговия музей и са достъпни за всеки, който пожелае да ги разгледа или да си купи някоя от картините. 

Сред най-успешните му живописни проекти през годините са „Малки акварели” /2005/, „Понякога” /2007/, „Пясъчни светове” /2014/, „Нощният GISSEN“ /2014/, „JiDzen” /2016/, „GISSEN в кошарата на Димчо Кехая“ /2016/, „Стъпканите слънчогледи” /2017/, „Военна тайна” /2018/, „LA RUSHE“ /2018/, „Живописъци” /2019/, „Duende” /2019/, „Mersi, bien” /2020/, „Арестувани акварели” /2020/, „Страничен шум” /2020/, „Rue Amelot 68, Paris” /2021/, „Ко видях” /2021/, „Ветрилото” /2021/, „Глас на гларус” /2022/, „Парижка седмица” /2022/ и “100% GISSEN” /2022/.

Изложбата „Градината на един будистки монах” ще остане на фронт страницата в Музея GISSEN до края на април, а след това ще може да бъде намерена в категорията „Живопис”. Произведения на GISSEN могат да бъдат закупени освен от Музея GISSEN и през онлайн от платформата за изкуство ARTPAL.

https://www.artpal.com/gissenart

Обратно към всички новини от агенциите