L’Oréal и ЮНЕСКО празнуват 25 години „За жените в науката“ и наградиха 5 изключителни дами учени с 500 000 евро общо
M3 Communications Group, Inc.
Още три смели изследователки от Афганистан, Ирак и Нигерия получиха почетен медал за постиженията си и вдъхновението, което са за новото поколение учени в световен мащаб
25-ите годишни награди „За жените в науката“ на L’Oréal и ЮНЕСКО бяха проведени в Париж. На бляскава церемония пет изключителни жени учени от цял свят бяха отличени за тяхната отдаденост на каузата да променят света към по-добро със силата на науката. Всяка дама лауреат получи награда от 100 000 евро. Проф. Сузана Нунес, проф. Лидия Моравска, проф. Франсис Кируан, проф. Анамария Фонт и проф. Авив Регев бяха отличени за техния особен принос към обществото, благодарение на научните си постижения в областта на физиката, математиката и компютърните науки.
На церемонията бяха отличени още три вдъхновяващи жени изследователи, които са принудени да напуснат родните си страни, за да продължат своята научна кариера. Д-р Мурсал Дауди от Афганистан, д-р Ан Ал Савур от Ирак и д-р Мериселин Баба от Нигерия получиха почетен медал и финансова награда в знак на признание за тяхната смелост и решителност да преодолеят предизвикателствата в името на науката. Техният принос и ангажираност са вдъхновение и пример за новото поколение учени.
„През последните 25 години работим усилено в изграждането на по-равнопоставено бъдеще в науката, където жените учени имат равни възможности и заслужено признание за приноса си в решаването на глобалните предизвикателства. Успяхме да подкрепим над 4100 жени от различни области на природните науки в целия свят. Но въпреки положителната тенденция за увеличение на броя на жените в научната общност, имаме още много работа. Вярваме, че само чрез съвместни усилия можем да създадем по-добър свят за всички, защото светът има нужда от наука, а науката от жени“, коментира Жан-Пол Агон, председател и CEO на фондация L’Oréal.
ЛАУРЕАТИТЕ ЗА 2023 г.:
1. Проф. Сузана Нунес (Африка и арабските държави)
Област: Химия
Проф. д-р Сузана Нунес е наградена за изключителната си работа в разработването на иновативни мембранни филтри, които играят важна роля в химическото разделяне с по-малко вредни емисии. Нейните изследвания имат значително положително въздействие върху водата, нефтохимическата и фармацевтичната промишленост, спомагайки за създаването на по-устойчива околна среда.
2. Проф. Лидия Моравска (Азиатско-Тихоокеански регион)
Област: Геология/Екология
Проф. Лидия Моравска е призната за значителния си принос в подобряването на качеството на живот и опазването на околната среда. Нейните изследвания са в областта на замърсяването на въздуха и неговото въздействие върху човешкото здраве и околната среда, с фокус върху атмосферните прахови частици. С огромна отдаденост и въздействие тя създава връзка между фундаменталната наука и реалните политики и практики с една цел – да се осигури чист въздух за всички.
3. Проф. Франсис Кируан (Европа)
Област: Математика
Проф. Франсис Кируан е удостоена с награда за изключителната си работа в областта на чистата математика, която съчетава геометрията и алгебрата. Нейните изследвания са насочени към разработването на техники за класифициране на геометрични обекти. Тези техники имат широко приложение в теоретичната физика, където учените се опитват да разберат математическите закони, които описват нашата вселена. Последната ѝ работа има потенциала да помогне на учените да извлекат важна информация от големи и сложни набори от данни. Това може да ни помогне да разберем и обясним различни явления в света около нас.
4. Проф. Анамария Фонт (Латинска Америка)
Област: Физика
Проф. Анамария Фонт е отличена за важния си принос в областта на теоретичната физика на елементарните частици, по-специално в изучаването на теорията на струните. Нейните изследвания са допринесли за по-доброто ни разбиране на квантовата гравитация и последствията от нея. Това е от особено значение за напредъка на науката и възможността да си обясним явления като черните дупки и първите моменти след Големия взрив.
5. Проф. Авив Регев (Северна Америка)
Област: Биоинформатика
Проф. Авив Регев получава награда за своята пионерска работа в областта на клетъчната биология, където е използвала математика и компютърни методи за революционизиране на подхода към изследванията. Нейният труд е насочен към откриването и характеризирането на милиони клетки в човешкото тяло, което помага на учените да разберат и управляват механизмите, които допринасят за развитието на болести. Това отваря възможности за по-добра диагностика и терапия, които са от съществено значение за подобряването на здравето и лечението на пациентите.
Жените в науката – преди и сега
През последните 25 години процентът на жените в науката се увеличава и днес всеки трети изследовател е жена (33%). Въпреки положителната тенденция за ръст на броя на дамите в научната общност, този напредък все още е недостатъчен. Настоящата статистика показва, че „стъкленият таван“ остава реалност – само 18% от висшите научни позиции в Европа са заети от жени, а едва 12% от членовете на националните академии на науките в света са дами. Освен това, по-малко от 4% от Нобеловите награди в природните науки са били присъдени на жени.