Най-вълнуващите скрити съкровища на Анкара – столицата на Турция, които чакат да бъдат разкрити
M3 Communications Group, Inc.
Анкара, столицата на съвременна Турция, предлага на посетители многобройни скрити съкровища, вариращи от останки от древността до съвременни архитектурни чудеса. Заобиколена от плодородните земи на Анадола, 100-годишната столица на Турция, е била дом на много цивилизации през вековете, включително хетите, фригите, галатяните и римляните. А сега, нека направим една бърза обиколка из града, където дебнат невероятни истории зад всеки ъгъл...
Световно културно наследство
Миналата година в списъка за световно културно наследство на ЮНЕСКО беше вписан 20-ият културен обект на Турция – великолепният древен град Гордион в местността край град Полатлъ, около Анкара. Освен, че районът при град Гордион е обитаем от приблизително 4500 години, той е бил и политическата и културна столица на Фригия, както и дом на легендарния цар Мидас. Според митологията цар Мидас е бил поразен от „златното докосване“. Неговата могила (гробна) се смята за „третата по големина могила в света“.
В присъствието на безсмъртния лидер
Една от най-важните забележителности в Анкара е Анъткабир, където е положено тялото на Мустафа Кемал Ататюрк, основателят на Република Турция. Разположен в Ани тепе в сърцето на Анкара, този величествен мавзолеен комплекс се простира на 750 000 квадратни метра. Състои се от три основни части: Лъвския път, церемониален площад и мавзолея на Ататюрк. Анъткабир също така е дом на Музея на войната за независимост, където можете да станете свидетели на историята и развитието на една модерна нация.
Забележително светилище
Джамията „Ахи Шерафедин“ в Анкара е сред 21-те паметника на културно наследство на Турция, вписани в списъка на ЮНЕСКО. Тя е една от петте джамии, определени като световно наследство, наричани „дървените хипостилни джамии на средновековна Анадола“ и е сред най-старите запазени джамии в Турция. Влизайки в нея, ще видите 24 величествени дървени стълба с мраморни колонни капители, символизиращи хармонията, присъща на останалата част от структурата.
Разходка из Стария град
След като посетите джамията „Ахи Шерафедин“, можете да се изкачите до близкия замък „Анкара“, където да се насладите на панорамна гледка към столицата. Замъкът, първоначално построен като гарнизон, е популярна туристическа дестинация, която предлага гледка към града, както и е дом на Музея на анадолските цивилизации, древните къщи на Анкара, джамии, и други исторически забележителности. Районът на квартал „Калеичи“ (Kaleiçi) също си заслужава да бъде посетен, като там можете да видите дву- до триетажни дървени, кирпичени и тухлени къщи в типичния стил за Анкара, както и тесни улички. Повечето от тези вековни сгради са превърнати в хотели или магазини за сувенири с кафенета и ресторанти, представящи отличителните вкусове на града.
По следите на миналото
Много структури са оформили силуета на Анкара, особено тези, построени по време на строителния бум на републиката. Можете да направите обиколка из емблематичните републикански сгради, които сега са дом на Етнографския музей и Музея на живописта и скулптурата. Ако имате време да посетите само един музей, за да научите за завладяващата културна история на Анадола, помислете за Музея на анадолските цивилизации. Зашеметяващата колекция, разположена в две исторически османски сгради, които са реновирани, включва артефакти, уникални за анадолския регион, които са показани хронологично, започвайки с епохата на Палеолита. През 1997 г. Музеят на анадолските цивилизации е обявен за „Музей на годината в Европа“ и се счита за един от водещите музеи в цял свят. В допълнение, това е отлично място да научите за богатата културна история на Анадола.
Славно римско наследство
Също така, Анкара разполага с множество обекти от римската епоха, включително Колоната на Юлиан, за която се смята, че е била издигната в чест на посещението на римския император Юлиан (361-363 г.) в Анкара. Освен това можете да видите Римски бани, построени през 3 век от римския император Каракала, син на Септимий Север, в името на Асклепий, Богът на здравето, и Храмът на Август, кръстен на римския император.
Културен оазис
Анкара, като културен център, също е дом на значими сгради като Държавната опера и балет, Президентския симфоничен оркестър (CSO Ada) и Художествената галерия CerМodern. Посетете модерната сграда на Президентския симфоничен оркестър (CSO Ada) в сърцето на града, между замъка „Анкара“ и Анъткабир, за концерт или се насочете към CerModern на юг, за да усетите модерната страна на града.