Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Профил

Нов доклад на Headway: увеличени инвестиции в психичното здраве ще спестят на Европа 122,9 млрд. евро


Cook Communications


Нов доклад на Headway: увеличени инвестиции в психичното здраве ще спестят на Европа 122,9 млрд. евро

- Новият доклад подчертава огромното натоварване за европейските общества и здравните системи заради психичните здравословни състояния.

- Увеличените инвестиции в здравните ресурси в размер на 27,4 млрд. евро могат да предотвратят разходи за психично здраве в размер на 122,9 млрд. евро, което е повече от една четвърт от разходите на здравната система и обществото взети заедно.

- Всяка допълнителна инвестиция от 1 евро в психично здраве в страните от ЕС-27 и Великобритания генерира допълнителни директни и индиректни ползи от 4.50 евро, осигурявайки експоненциална възвръщаемост на инвестицията за европейските общества.

- Разпространението на психични здравословни състояния е нараснало в цяла Европа: депресия (+14%) и тревожност (+20%).

Нови изследвания показват, че избегнатите директни и индиректни разходи за терапиите на психични здравословни състояния в 28 държави в Европа възлизат на 122,9 млрд. евро годишно. Като се има предвид, че националните здравни системи и обществото като цяло в момента харчат 430 млрд. евро годишно за проблеми с психичното здраве, това означава, че повече от една четвърт от тези разходи могат да бъдат спестени и инвестирани на друго място. Данните, които са част от последния доклад на Headway за психичното здраве, бяха представени от The European House – Ambrosetti (TEHA), италиански мозъчен тръст, заедно с Angelini Pharma, международна фармацевтична компания, част от частната Angelini Industries, в Европейския парламент на 25 септември 2024 г.

Според доклада националните здравни системи в ЕС и Обединеното кралство (Великобритания и Северна Ирландия) могат да реализират комбинирани директни спестявания от 79,4 млрд. евро годишно, като насочат по-голям дял от общия си бюджет за здравеопазване към услуги за психично здраве. Освен това тази инвестиция би генерирала и индиректни годишни спестявания от 43,5 млрд. евро като намали натоварването на социалните услуги. Като цяло, избегнатите директни и индиректни разходи за психично здраве в 28-те държави възлизат на 122,9 млрд. евро годишно.

Най-новото издание на доклада, първоначално представен през 2017 г. и наличен онлайн, предоставя ясна стратегия за това как правителствата могат да направят значителни спестявания и да подкрепят психичното здраве на населението си по-ефективно. Данните показват, че страните с ниски и средни доходи трябва да се стремят да инвестират поне 6.5% от общия си бюджет за здравеопазване в услуги за психично здраве, докато страните с високи доходи трябва да достигнат или поддържат праг от поне 10%. Въпреки това в момента само седем от 28 страни отговарят на тези цели. Допълнителният комбиниран годишен разход, необходим за достигане на препоръчания праг за инвестиции в психично здраве, е 2,4 млрд. евро. В сравнение с общите избегнати разходи на година това означава, че всяко допълнително похарчено 1 евро за превенция или услуги в сферата на психичното здраве би довело до експоненциална възвръщаемост на инвестицията от 4.50 евро. 

Ползите от по-голяма инвестиция в психичното здраве не биха били забележими само във финансов аспект. Важно е също, че това би довело до значителни подобрения в психичното здраве на населението, като по-ниски нива на самоубийства, намалена зависимост от спешни и дългосрочни медицински услуги и подобрено участие на пазара на труда.

„Психичното здраве не е само здравен проблем — то е основна грижа, която засяга всеки аспект от живота ни, от образованието и заетостта до проектирането на общности и социалната политика“, каза Ругеро Разза, член на Европейския парламент. „С психичните разстройства, които вече представляват една трета от заболяванията в Европа, е наложително да преминем отвъд реактивната грижа и да инвестираме в проактивни, координирани обществени стратегии за психично здраве в всички области на политиката. Само чрез такива всеобхватни и междусекторни усилия можем да изградим Европа, в която всеки гражданин има възможността да процъфтява, както психически, така и физически.“

Докладът също така предлага сравнителен анализ на психичното здраве в 27-те държави-членки на ЕС и Великобритания. Използвайки 54 ключови индикатора за представяне. Докладът съдържа богат набор от данни относно детерминантите на психичното здраве, психичното здравословно състояние на населението и реакцията на националните здравни системи на нуждите на хората в сферата на здравеопазването, работните места, училищата и обществото като цяло. От 2022 г. насам, Headway е включил и неврологични заболявания, за да обхване всички здравни области, свързани с по-широкото определение за здравето на мозъка.

„Докладът на Headway подчертава мащаба и обхвата на психичните здравословни проблеми в Европа, като предлага потенциално необходимите решения за справяне с тези въпроси“, каза Якопо Андреозе, CEO на Анджелини Фарма. „В Анджелини Фарма приветстваме намерението на следващата Европейска комисия да поддържа психичното здраве като приоритетна политика в подготовката за бъдещо европейско партньорство за здравето на мозъка. Насърчаваме всички държави-членки на ЕС, заедно с Великобритания, да продължат да допринасят със своята експертиза и ресурси за идентифициране на най-ефективните превантивни мерки за психично здраве. Както е подчертано в доклада, допълнителна годишна инвестиция в тези целеви области би могла да генерира значителни спестявания за европейските правителства. Това е от съществено значение не само за укрепване на здравните системи, но и за намаляване на социалната тежест в цяла Европа, прокарвайки пътя за по-здравословно бъдеще за всички“, допълни той.

Докладът подчертава, че европейските страни са подобрили реакцията на здравните си системи към нуждите от психично здраве с 7% в сравнение с 2022 г. (средният резултат е нараснал от 4.9 на 5.2), въпреки значителното увеличение на разпространението на психични здравословни състояния като депресия (+14%) и тревожност (+20%) в сравнение с преди пандемията. В някои страни като Дания, Франция, Латвия, Люксембург и Великобритания се наблюдава положителна тенденция, но в повечето  държави от ЕС се наблюдава негативна тенденция в разходите за психично здраве. Повечето тях показват намаляване на готовността си да отговорят на нуждите от психично здраве в училищата, работните места и обществото като цяло.

„С новия доклад на Headway можем да разчитаме на данни, които могат да насочват мониторинга и планирането на стратегии за психично здраве в Европа. Най-новите цифри са окуражаващи, тъй като показват пътя към подобрени резултати в психичното здраве на хората в Европа“, каза Elisa Milani, координатор на проекти и консултант в сферата на здравеопазването в The European House – Ambrosetti. „Нашият анализ показва множеството детерминанти на психичното здраве, които могат да станат причина индивидите да развият състояния като депресия и тревожност. Само мултидисциплинарен подход може да доведе до най-добрите резултати. Например данните ясно показват положителната възвръщаемост на инвестицията, която правителствата и техните граждани могат да получат, когато увеличат държавните разходи за психично здраве и социални услуги. Като се има предвид, че само седем от 28 страни в момента отговарят на предложеното ниво на инвестиции в услуги за психично здраве, има спешна нужда от действия.“

Обратно към всички новини от агенциите