Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Профил

OMV Petrom разширява дейността си по доставка на природен газ в България


Action Global Communications


OMV Petrom разширява дейността си по доставка на природен газ в България

OMV Petrom, най-големият интегриран производител на енергия в Югоизточна Европа, разширява дейността си по доставка на природен газ на българския пазар. От октомври индустриалните потребители в България могат да се възползват от предложенията на OMV Petrom.

Франк Нийл, член на Изпълнителния съвет на OMV Petrom, отговарящ за газ и електроенергия: „През последните две години затвърдихме присъствието си на румънския пазар и започнахме да разширяваме дейността си в региона. България е естествена стъпка, като се има предвид географската близост и фактът, че вече присъстваме на този пазар с мрежата от бензиностанции на OMV и с проучвателните дейности в Черно море“.

За навлизането си на пазара на доставки до индустриални клиенти в България OMV Petrom стъпва на опита си като лидер в доставките за небитови клиенти в Румъния. Компанията надгражда дейността си на българския пазар, където вече продава газ на едро.

Ангел Янков, мениджър за България на OMV Petrom Gas & Power: „Вярваме, че ще се утвърдим като надежден партньор за клиентите на природен газ в България, с персонализирани и гъвкави предложения в съответствие с техните очаквания.“

OMV Petrom оперира по цялата верига на дейности, свързани с природния газ - от добива и преработката до маркетинга и доставките. Компанията е вторият по големина производител на природен газ в Румъния с 3,3 млрд. куб. м. добив за 2023 г. Чрез собствения си добив и договорите за доставка компанията е покрила приблизително 40% от потреблението в Румъния през 2023 г.

OMV Petrom притежава 50% дял от проекта Neptun Deep и е негов оператор. Neptun Deep е най-големият ресурс от природен газ в ЕС, като добивът му се оценява на около 100 млрд. куб. м. Очаква се първият газ от Neptun Deep да бъде доставен през 2027 г.

В България OMV Petrom присъства чрез мрежата от бензиностанции на OMV и притежава лиценза за проучване и е оператор на офшорния блок „Хан Аспарух“ в Черно море. 

За OMV Petrom  

OMV Petrom е най-големият интегриран производител на енергия в Югоизточна Европа с годишен добив на въглеводороди в Групата от приблизително 41 милиона барела петролен еквивалент през 2023 г. Групата разполага с капацитет за рафиниране от 4,5 млн. тона годишно и експлоатира високоефективна газова електроцентрала с мощност 860 MW, като присъства и на пазара за търговия на дребно с петролни продукти в Румъния и съседните държави чрез приблизително 780 бензиностанции под две марки - OMV и Petrom. 

Към края на 2023 г. румънските акционери притежават над 43% от акциите в OMV Petrom (от които румънската държава чрез Министерството на енергетиката притежава 20,7%, а 22,5% са собственост на пенсионни фондове в Румъния, към които се добавят почти 500 000 индивидуални инвеститори и други румънски юридически лица). OMV Aktiengesellschaft, една от най-големите регистрирани индустриални компании в Австрия, притежава 51,2 % от OMV Petrom, а останалите 5,6 % са собственост на други чуждестранни инвеститори. От общия брой акции на OMV Petrom, 28,1 % представляват свободно търгуваните акции на Букурещката фондова борса. 

OMV Petrom е един от най-големите вносители в държавния бюджет, като в периода 2005-2023 г. е заплатила приблизително 42 млрд. евро под формата на данъци и дивиденти. През същия период компанията е инвестирала приблизително 18 млрд. евро. 

От 2007 г. OMV Petrom включва принципите на корпоративната отговорност в своята бизнес стратегия. Между 2007 и 2023 г. компанията е отделила около 160 млн. евро за развитие на общностите в Румъния, като се фокусира върху опазването на околната среда, образованието, здравеопазването и местното развитие. 

На 29 юли 2020 г. OMV Petrom обяви подкрепата си за препоръките, издадени от Работната група за финансови оповестявания, свързани с климата (TCFD), относно рисковете и възможностите, свързани с изменението на климата. OMV Petrom ежегодно докладва за напредъка, постигнат в изпълнението на тези препоръки.

Обратно към всички новини от агенциите