Kaufland цели пълна въглеродна неутралност до 2050 г.
V+O Communication
Като един от водещите европейски ритейлъри, веригата магазини Kaufland си поставя още по-амбициозни цели в областта на климата и се стреми да постигне „нулеви“ емисии на парникови газове по цялата верига на доставки до 2050 г. За да постигне това, компанията ще работи в тясно сътрудничество със своите доставчици, партньори и селскостопанския сектор.
Това е поредният ангажимент, който компанията поема като част от своята климатична стратегия. В нея е заложена и целта до 2030 г. да се намалят с 80 % оперативните емисии на парниковите газове (обхват 1 и 2)* в сравнение с 2019 г., като към момента Kaufland България е сред страните с най-висок и съвсем близък до целта резултат - 78%.
С тази амбициозна заявка за „пълна въглеродна неутралност“ или „нулеви“ емисии до 2050 г., лидерът в модерната търговия в България ускорява темпото и определя задължителна пътна карта, която включва цялата верига на стойността.
„За да постигнем тази нова цел, ние ще подкрепим нашите доставчици чрез специално разработена платформа, като им предоставяме информационни материали и организираме специализирани събития, които да им помогнат да оценят своя въглероден отпечатък и да си поставят собствени климатични цели. По-голямата част от емисиите на парникови газове не се генерират в магазините, а във вертикалните и хоризонтални вериги за създаване на стойност, като например отглеждането, производството, транспортирането и използването и третирането в края на жизнения цикъл на продаваните продукти. По тези вериги на стойността все още има огромен потенциал за оптимизации, който искаме да освобнодим заедно. Готови сме да разработим съвместни решения с нашите партньори по веригите на доставки, за да увеличим общия си принос към смекчаване измененията на климата. Постигането на нулево нетно потребление до 2050 г. е амбициозна задача, но ние ще се справим с нея заедно“, коментира Кремена Георгиева, мениджър „Корпоративна социална отговорност“ в Kaufland България.
Близкосрочна цел: 42,4% по-малко емисии от FLAG и 35% по-малко емисии от енергетиката и промишлеността
Като част от групата Schwarz, Kaufland си е поставил за цел до 2034 г. да намали с 42,4% емисиите от FLAG (заедно със своите партньори и доставчици - емисии, генерирани по време на отглеждането на продуктите) и с 35% от емисиите Energy & Industry (емисии, генерирани по време на обработката, транспортирането до употребата и рециклирането).
Нашата цел е, доставчиците, които са отговорни за 80% от емисиите ни от обхват 3**, да си поставят цел SBTi до 2026 г. За да подпомогне партньорите си, Kaufland използва специализирана платформа, подкрепяйки ги по пътя към определяне на собствени цели за намаляване на емисиите въз основа на SBTi. Към момента 38% от емисиите от обхват 3 на Kaufland се произвеждат от доставчици, които са си поставили цели за намаляване въз основа на SBTi.
*Обхват 1 - Преки емисии от дейността на организацията, например от електроцентрали, собственост на компанията, автомобилни паркове или химически процеси.
*Обхват 2 - Косвени емисии, произтичащи от производството на енергия, доставяна извън организацията, това са главно електричество и топлина.
**Обхват 3 - Косвени емисии, причинени от дейността на компанията, но не под неин контрол, например от доставчици, доставчици на услуги, клиенти или рециклиране (нагоре и надолу по веригата).
За Kaufland България:
Kaufland България е лидер в сектора на търговията с годишен оборот от над 2 млрд. лв. и един от най-големите работодатели в страната с екип от близо 7500 служители. През 2024 г. компанията разполага с 66 хипермаркета в 35 града. От старта си през 2006 г. в България до днес Kaufland се стреми да стимулира националната и регионална икономика и инфраструктурата по места с общи инвестиции от 1,6 млрд. лв. Компанията непрекъснато развива своята политика за устойчиво развитие и под мотото „Действията носят промяната“ се ангажира с различни социални и екологични дейности – от използването на енергийно ефективни технологии и проектирането на нови сгради с мисъл за природата, през подкрепата на уязвими групи до намаляването на пластмасата.