Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Профил

Ученици от ТУЕС спечелиха наградата от 5000 лв. в третия сезон на PARA Robotics Incubator


Сдружение "Професионална асоциация по роботика и автоматизация"


Ученици от ТУЕС спечелиха наградата от 5000 лв. в третия сезон на PARA Robotics Incubator

Инкубаторът по роботика – PARA Robotics Incubator, организиран от Сдружение „Професионална асоциация по роботика и автоматизация“ (PARAi), за трета поредна година предостави сцена за развитие на млади таланти и новатори в областта на роботиката, изкуствения интелект и инженерните науки. Инкубаторът безплатно предлага на участващите екипи 6-месечна образователно-менторска програма, която предоставя главно три неща: финансиране за компоненти, инженерно менторство и достъп до реална производствена среда. Крайната цел на Инкубатора е младите иноватори да създадат работещ прототип на своята идея и да придобият ценен практически опит.

Тази година голямата награда от 5000 лв. бе присъдена на екип ученици от Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС) – София с оригиналното име „Не се чете“. Техният проект представлява образователна платформа за бързо прототипиране, която улеснява работата с различни електронни компоненти чрез специално разработена платка. Платката е създадена така, че да свързва компонентите бързо, лесно и без излишни кабели, което прави целия процес по-интуитивен, бърз и организиран. Всяка точка на платката е ясно обозначена, което намалява нуждата от продължително изучаване на схеми и технически детайли.

В рамките на програмата PARAi предостави на екипа всички необходими компоненти и специализирано инженерно менторство, а учениците от ТУЕС имаха възможността да подобрят своя прототип. Процесът на работа включваше експертни сесии по ключови теми, свързани с електрониката, автоматизацията, конструкцията на изделия и иновациите. До финала на Инкубатора, който се проведе в рамките на Robotics Strategy Forum в „София Тех Парк“, екип „Не се чете“ успя да представи завършена версия на образователната платформа, както и прогноза за цената на продукта при разпространение в училища и други образователни институции.

В рамките на Инкубатора, екипът успя да внедри множество нови функционалности – възможност за работа от разстояние, гъвкаво свързване, модулност и лесна адаптация към различни проекти. Те също така разглеждат възможността за интегриране на изкуствен интелект, който да подпомага потребителите, като предлага насоки и решения при възникване на проблеми.

Със своите иновативни подходи и практични решения екип „Не се чете“ впечатли журито и спечели не само голямата награда от 5000 лв., но и признанието на професионалистите в сферата на роботиката. Прототипът показа усърдна работа по технологията на платформата и интересна визия за подобряване на образованието и улесняване на достъпа до експериментална електроника за учениците.

Обратно към всички новини от агенциите