Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Профил

OMV Petrom обявява партньорство с NewMed Energy за проучванията в офшорния блок „Хан Аспарух“ в България


Action Global Communications


OMV Petrom обявява партньорство с NewMed Energy за проучванията в офшорния блок „Хан Аспарух“ в България

OMV Petrom, най-големият интегриран производител на енергия в Югоизточна Европа, обяви стратегическо партньорство с NewMed Energy Balkan, дъщерно дружество на NewMed Energy. Основната цел на сътрудничеството е да се постигне напредък при проучвателните дейности в офшорния блок „Хан Аспарух“ в България. NewMed Energy е водещa израелска енергийна компания за проучвания, разработване, добив и продажба на природен газ и кондензат. Двете страни подписаха споразумение, съгласно което OMV Petrom ще прехвърли 50% дял в проекта на NewMed Energy Balkan, но ще запази ролята си на оператор. NewMed Energy от своя страна ще поеме значителна част от разходите за операциите по проучване и оценка. 

Очаква се сделката да бъде финализирана през първата половина на 2025 г., след като бъдат изпълнени няколко търговски условия и съответните български органи дадат одобрение.

Проучването в българския офшорен блок „Хан Аспарух“ е от особена важност за гарантиране на енергийната сигурност в България и региона.

Партньорството между OMV Petrom и NewMed Energy позволява на двете страни да споделят рисковете и разходите, свързани с проекта, като по този начин улесняват напредъка на проучвателните дейности.

Кристиан Хубати, член на Изпълнителния съвет на OMV Petrom, отговарящ за проучването и производството: „С опита си на оператор в плиткитe и дълбоките води на Черно море, OMV Petrom внася богат опит в региона. Предвид близостта до Румъния и геоложките сходства, България е естествено продължение на нашите офшорни дейности. Напредъка на проучвателните дейности в страната има потенциал да подпомогне сигурността на енергийните доставки в България и региона.“

„Хан Аспарух“ е проучвателен блок, разположен в западната част на Черно море в България. Той се намира южно от блок Neptun Deep в Румъния, с площ от 13 712 км² и дълбочина на водата малко под 2000 м. Проучвателните дейности започнаха през 2012 г. и включваха геоложки и геофизични проучвания, както и пробиване на три проучвателни сондажа. През май 2020 г. завърши обширна 3D сеизмична кампания за идентифициране на потенциални цели за сондиране.

OMV Petrom в Черно море

OMV Petrom има над 40-годишен опит в добива на нефт и газ в Черно море. В румънския сектор компанията оперира няколко блока, в които се добиват нефт и газ в плитките води. В дълбоководните райони OMV Petrom, в партньорство с Romgaz, разработва блока Neptun Deep с прогнозни обеми от 100 млрд. куб. м газ. Първият добив на газ от Neptun Deep се очаква през 2027 г.

За OMV Petrom  

OMV Petrom е най-големият интегриран производител на енергия в Югоизточна Европа с годишен добив на въглеводороди в Групата от приблизително 41 милиона барела петролен еквивалент през 2023 г. Групата разполага с капацитет за рафиниране от 4,5 млн. тона годишно и експлоатира високоефективна газова електроцентрала с мощност 860 MW, като присъства и на пазара за търговия на дребно с петролни продукти в Румъния и съседните държави чрез приблизително 780 бензиностанции под две марки - OMV и Petrom. 

Към края на 2023 г. румънските акционери притежават над 43% от акциите в OMV Petrom (от които румънската държава чрез Министерството на енергетиката притежава 20,7%, а 22,5% са собственост на пенсионни фондове в Румъния, към които се добавят почти 500 000 индивидуални инвеститори и други румънски юридически лица). OMV Aktiengesellschaft, една от най-големите регистрирани индустриални компании в Австрия, притежава 51,2 % от OMV Petrom, а останалите 5,6 % са собственост на други чуждестранни инвеститори. От общия брой акции на OMV Petrom, 28,1 % представляват свободно търгуваните акции на Букурещката фондова борса. 

OMV Petrom е един от най-големите вносители в държавния бюджет, като в периода 2005-2023 г. е заплатила приблизително 42 млрд. евро под формата на данъци и дивиденти. През същия период компанията е инвестирала приблизително 18 млрд. евро. 

От 2007 г. OMV Petrom включва принципите на корпоративната отговорност в своята бизнес стратегия. Между 2007 и 2023 г. компанията е отделила около 160 млн. евро за развитие на общностите в Румъния, като се фокусира върху опазването на околната среда, образованието, здравеопазването и местното развитие. 

На 29 юли 2020 г. OMV Petrom обяви подкрепата си за препоръките, издадени от Работната група за финансови оповестявания, свързани с климата (TCFD), относно рисковете и възможностите, свързани с изменението на климата. OMV Petrom ежегодно докладва за напредъка, постигнат в изпълнението на тези препоръки.

Обратно към всички новини от агенциите