Не залагай съдбата си на карта!
New Moment New Ideas
България е основен двигател в най-новата европейска кампания за превенция трафика на хора с цел сексуална експлоатация
Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ и Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), с подкрепата на EMPACT, стартират кампания за превенция на трафик на хора с фокус върху сексуалната експлоатация – “Blind Betting”. Кампанията, която е замислена и изпълнена от изцяло български екип, се провежда под наслов „Не залагай съдбата си на карта“. Тя иска да насочи вниманието на обществото и рисковите групи към методите за въвличане в трафик, разпознаване и подпомагане на жертвите на сексуална експлоатация.
„Blind Betting” ще се разпространи на територията на 26 европейски държави. Част от тях са страни на произход на жертви, като България, други са определяни като страни-дестинации, там където трафикантите използват жертвите си.
Кампанията е резултат от съвместната работа на секретариата на Националната комисия и ГДБОП, с креативното участие на рекламна агенция New Moment New Ideas Sofia. Основният визуален символ, двойствената дама купа бе специално нарисувана за проекта. Тематичните клипове са дело на един от най-известните режисьори в България Валери Милев. За кампанията са създадени множество визии за онлайн и офлайн разпространение, както и аудиоспот. Всички рекламни материали са предоставени за ползване от страните членки, адаптирани на официалните им езици.
Kампанията ще се проведе в два периода: от 28 юни до 31 юли с фокус върху рисковете от въвличане в трафик на хора с цел сексуална експлоатация и от 18 октомври до 30 ноември с акцент върху ползвателите на сексуални услуги, предоставяни от жертви на трафик.
Най-разпространената форма на трафик на хора, съгласно официалните данни на Прокуратурата на Р България и Европейската комисия, е с цел сексуална експлоатация. Годишно в администрацията на НКБТХ се подават над 100 сигнала за потенциални жертви на сексуална експлоатация и насилствена проституция, както в страната, така и в чужбина.
Жертвите, водени от мечтите си за по-добър живот, залагат на сляпо, а дори понякога и съзнателно избират да предоставят сексуални услуги, без да очакват, че друг ще печели от продажбата на телата им. Грешният избор ги води до насилие, зависимост, срам и страх. Пътят назад е труден, но жертвата трябва да знае, че има хора, които ще са там, за да й помогнат да изгради живота си отново.
Видео:
https://www.youtube.com/watch?v=KnXXluzMad8
Внимавай и се пази! Не всички са добронамерени към теб, дори понякога и тези, които мислиш, че обичаш. Биха излъгали, за да спечелят, като продават тялото ти. Тези хора са престъпници.
Хората, които плащат за сексуални услуги от жертви на трафик, също носят наказателна отговорност.
Как да разпознаеш опасните капани за трафик с цел сексуална експлоатация?
Нито един от тези признаци не гарантира, че си в капана на сексуалната експлоатация, но ако някой използва повече от един от описаните елементи, сигнализирай за потенциален риск:
- Засипва ли те с нереалистични обещания за по-светло бъдеще?
- Предлага ли ти работа в модни агенции, клубове, ресторанти, хотели или другаде, с нереалистично високо заплащане?
- Иска ли твои провокативни снимки или клипове?
- Предлага ли ти пътувания в чужбина или в друго населено място без дори да се познавате от дълго време?
- Реагира ли агресивно, когато не правиш това, което иска?
- Иска ли твоя лична информация и данни?
- Настоява ли близките ти да не бъдат информирани за отношенията и бъдещите ви планове?
- Обещава или ти прави скъпи и луксозни подаръци?
- Избягва ли да споделя лична информация за себе си?
- Не ти споделя произхода на финансите си и къде живее?
- Избягва ли да те запознае с негови приятели и роднини?
Ако си в беда в чужбина, незабавно се свържи с българското представителство в страната, в която се намираш. Дори и да си с отнети документи или да не говориш и разбираш езика в държавата, в която се намираш - потърси помощ от полицията, от неправителствена организация, работеща с хора в нужда, от близките си или на някой от телефонните номера от този списък:
ВАЖНИ КОНТАКТИ:
Единен европейски номер за спешни случаи 112 (напълно безплатен, набира се без код)
Национална комисия за борба с трафика на хора – тел. + 359 2 807 80 50 (работно време: от понеделник до петък, от 9:00 до 17:30 ч.), e-mail: office@antitraffic.government.bg
Местни комисии за борба с трафика на хора в градовете:
Благоевград, тел.: + 359 73 86 77 77, e-mail: blagoevgrad@antitraffic.government.bg;
Бургас, тел.: + 359 885 532 692, e-mail: burgas@antitraffic.government.bg;
Варна, тел.: + 359 52 820 748, e-mail: varna@antitraffic.government.bg;
Велико Търново, тел.: + 359 62 619 222, e-mail: vturnovo@antitraffic.government.bg;
Монтана, тел.: + 359 96305 471, e-mail: montana@antitraffic.government.bg;
Пазарджик, тел.: + 359 34 402 241, e-mail: pazardjik@antitraffic.government.bg;
Плевен, тел.: +359 889 789 255, e-mail: pleven@antitraffic.government.bg;
Пловдив, тел.: +359 32 622 136, e-mail: plovdiv@antitraffic.government.bg;
Русе, тел.: + 359 82 841 918, e-mail: ruse@antitraffic.government.bg;
Сливен, тел.: + 359 44 611 336, e-mail: sliven@antitraffic.government.bg
Национална телефонна линия срещу трафика на хора, фондация „Кампания А21“ – 0800 20 100
Кампанията се реализира в партньорство с 10-те местни комисии за борба с трафика на хора, Българска национална телевизия, Българско национално радио, Нова телевизия, BulgariaOnAir, Национална кабелна телевизия Евроком, Метрополитен ЕАД, Столична община, Търговска верига „Фантастико“, Next Level Fitness Club, MamaNinja.bg, Paradise Center, Кино Арена, Кампания А21, Агенция „Митници“, Национална агенция по приходите, Национален осигурителен институт, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, Министерство на външните работи, Министерство на образованието и науката, Агенция по заетостта, Агенция по социално подпомагане, Министерство на транспорта, Министерство на здравеопазването, ДП „Национална компания железопътна инфраструктура“ и др.
Научи повече за проблемите, свързани с явлението „трафик на хора“ на интернет страниците на Националната комисия: www.antitraffic.government.bg и www.antitraffic.bg