Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

„Диана и Аз” в Музея на GISSEN


PReporters


„Диана и Аз” в Музея на GISSEN

„Диана и Аз” е новата изложба с хайбуни в Музея на GISSEN /www.gissenartmuseum.wordpress.com/. Всъщност тук заслугата е повече на Диана, защото тя ме помоли да използва мои графики за да създаде тази серия от хайги, сподели GISSEN. Дизайнът и визията са изцяло на Диана. Искам само да подчертая, че всички тези хайги вече са публикувани в различни списания, които развиват този жанр.

Какво е хайга? Вид изкуство, което идва от Япония и съчетава поетичното умение на късия стих хайку с визуално изображение - картина или фотография. Има правила, по които се прави, за да се получи накрая „картина с душа“, както казват познавачите. По света те са много, а у нас хайгата постепенно си пробива път. Диана Тенева е неизменно сред най-креативните европейски хайку поети през последните няколко години. Тя пише хайку поезия на няколко езика, а нейни хайку произведения са били подреждани на Алеите на Златния триъгълник във Вашингтон.

От няколко години GISSEN експериментира в областта на дигиталното изкуство, но успоредно с това продължава да работи и с традиционните стилове и техники. GISSEN е едно от най-креативните имена в новото българско изкуство от началото на 21-ви век. През последните 12 години той е показал над 150 различни свои изложби – живопис, графика, рисунка, карикатура, плакат, фотография. Голяма част от тях са реализирани в дигитална среда и са показвани във виртуалната Галерия GISSEN, а най-значимите от тях вече се намират в Музея на GISSEN, който заработи от началото на месец февруари 2021г. 

Сред най-успешните му графични проекти са „Гротески” /2008/, „Вътрешен ритъм” /2008/, „Матриархат” /2008/, „Първична хармония” /2010/, „Японски графики” /2013/, „Графики от стария грамофон” /2016/, „Преображения” /2018/, „Деветата земя” /2018/, „Red&Blue” /2019/, „Геометрия на сънищата” /2019/, „Рисунки от Париж” /2020/, „Драскотини в пясъка” /2020/, „Парижки провокации” /2021/, „Трубадурът на Лунния камък” /2021/ и „Силуети от Париж” /2022/.

Произведения на GISSEN могат да бъдат закупени освен от Музея на GISSEN и онлайн от платформата за изкуство ARTPAL.

Обратно към всички новини от агенциите