Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

КАК ДА БЪДЕТЕ ПО-ВНИМАТЕЛНИ КЪМ КОНСУМАЦИЯТА СИ НА ВОДА


„МЕДИА МАРКС” ЕООД


КАК ДА БЪДЕТЕ ПО-ВНИМАТЕЛНИ КЪМ КОНСУМАЦИЯТА СИ НА ВОДА

Независимо дали говорим за настъпващите горещини през лятото или за многото време, прекарано у дома, поради нарастващата популярност на работата от вкъщи, важно е да осъзнавате какво е количеството вода, което консумирате в дома си. За да започнете да пестите, си заслужава да разгледате по-внимателно главните консуматори на вода. Експерти на LG вече са изготвили списък с нещата, които можете да спазвате в дома си, за да намалите потреблението й.

 

Според анализ, направен от списание Environment Magazine[1], 19% от потреблението на водата в домакинството се дължи на тоалетните, 15% - на пералните машини, 12% - на къпането и вземането на душ, и 11% - на крановете за вода. Има два начина за намаляване на потреблението на вода: промяната на навиците не ни струва нищо, а подмяната на оборудването, което използва прекалено много вода, е инвестиция, която си заслужава. Анализът показва, че най-ефективните начини за спестяване на вода са: използването на по-икономични перални машини, душове и смесителни батерии, пране само при пълна пералня и оборудване с по-иновативни казанчета за тоалетна чиния, с вградени дозатори. По-старите тоалетни например могат да изразходват до 22 литра ценна питейна вода само за едно пускане на водата[2].

 . 

Можете да спестите много, като изберете душ вместо вана - най-добрият начин е да ограничите времето под него до 5 минути, а дори препоръчваме да спрете водата, докато използвате сапуна. Струва си и да следите колко време държите кранчето за студена вода пуснато, ако предпочитате да пиете вода от чешмата. Икономично решение може да бъде и да изстудявате водата си в стъклена бутилка или кана в хладилника, вместо да я източвате преди наливане. Като спазваме тези съвети, можем да намалим потреблението на вода до два пъти, което в дългосрочен план е едновременно добре за околната среда и за портфейлите ни.

 

Оставете чиниите за съдомиялната машина

Въпреки че се явява като изненада за много хора, можете да спестите много вода, като използвате съдомиялната машина вместо да миете чиниите на ръка. Ако целият ЕС премине от ръчното миене на съдове към миялни машини, ще бъдат спестени над 6,142 милиарда литра питейна вода - достатъчни за напълването на 2,5 милиона олимпийски плувни басейна[3]. В допълнение, при модерните съдомиялни не е необходимо предварително накисване на съдовете, а само отстраняване на остатъците от храна: редовното и ненужно предварително накисване може да доведе до загуба на до 22 000 литра вода годишно. Ако изберете енергоспестяваща съдомиялна или съдомиялна машина с пара, можете да спестите още повече вода.

 

Перете умно

Видът на пералната машина, която използвате, също прави изненадващо голяма разлика в потреблението на вода. "Днешните средностатистически модерни уреди използват около 10-12 куб. м. вода годишно за приблизително 220 цикъла на пране за изпиране на 7 кг пране, докато по-старите машини с капацитет само 4-5 кг могат да изразходват два пъти повече. Машините с по-голям капацитет могат да изпират повече дрехи наведнъж, което означава по-малко перилни цикли. При тях ще намерите решение и за моментите, в които количеството на зареждането е все още малко. При по-съвременните машини, автоматичен сензор за тегло претегля прането, регулирайки консумацията на вода според килограмите, като така намаляват разхода на вода. Изборът на нова по-висококапацитетна перална машина, със сигурност ще спести, както от сметките ви, така и от вредата, която оказваме на околната среда“, сподели Петър Стойнев, Мениджър Ключови клиенти електродомакински уреди в LG. Пералнята на пара  с етикет Steam също може да бъде добър избор за пестене на вода, която спомага за интензивно, но нежно почистване на дрехите, като превръща малки количества вода в гореща пара. 

 

 

# # #

1.     http://www.environmentmagazine.org/archives/back issues/2014/july-august 2014/water_full.html

2.     https://www.consumerreports.org/cro/magazine/2015/05/how-to-cut-your-water-use-in-half/index.htm

3.     http://applia-europe.eu/statistical-report-2017-2018/pillar1.html


 

Обратно към всички новини от агенциите