Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

Топ 10 на най-продаваните книги на Издателството на Нов български университет


Център за книгата, Нов български университет


Топ 10 на най-продаваните книги на Издателството на Нов български университет

Център за книгата представя най-купуваните книги на Издателството на Нов български университет през юли 2023 г. Класация Топ 10 се поддържа в сайта Електронен каталог на изданията на НБУ. Център за книгата организира представяния на изданията на Нов български университет, видеата могат да се гледат в едноименната фейсбук страница и в ютюб канала New Bulgarian University. 

Топ 10 за юли 2023 г.:

1. „Здравейте! : Учебник по български език за чужденци : А1 - А2“ + Компактдиск  от Галина Куртева, Кръстинка Бумбарова, Стефка Бъчварова, 49.00 лв.
Учебникът „Здравейте!“ представлява част от цялостен курс по български език за чужденци, съставен в съответствие с Европейската езикова рамка. Информацията покрива ниво А1+ и ниво А2+. Съдържа лексикален и граматичен материал, необходим за създаването на основните езикови компетентности за ниво А1 според Общата езикова рамка на ЕС. Методиката предполага работа с преподавател.

2. „Здравейте! : Учебник по български език за чужденци : В1 - В2 + СД“ от Галина Куртева, Кръстинка Бумбарова, Стефка Бъчварова, 55.00 лв.
Представеният учебник е втора част и естествено продължение на добре познатия и утвърден учебник „Здравейте“ – първа част, който вече повече от три години се прилага в обучението по български език на чужденци. Втората част продължава представянето на граматични, лексикални и комуникативни знания и умения в усвояването на български език като чужд. Надграждат се знанията от ниво А1-А2 и се развиват до ниво В1-В2, съгласно Европейската езикова рамка в чуждоезиковото обучение. Учебникът е предвиден главно за обучение на студенти във ВУЗ, но също така би могъл да се използва и при всяко обучение по български език като чужд. Методиката на учебния комплект предполага работа с преподавател, но е възможно и самостоятелно изучаване. Той представя особеностите на българския език и дава социокултурна информация за България. Подбрани са основни и типични комуникативни ситуации, които отразяват съвременните реалии при общуване на хората в България.

3. „Държавата“ от Платон в превод от старогръцки език на Георги Гочев, научна редакция на Богдан Богданов, 29.00 лв.
Повече от тридесет години след първия превод на български език, най-важното произведение на Платон излиза в нов български превод от старогръцки, снабден с подробен предговор, коментар и индекс на понятията.
Георги Гочев: Така че нека читателят, който пристъпва към прочита на Платоновата Държава, да я чете по възможност двойно. Да чете поредицата от определения, които му се дават, да харесва или да критикува симетричния свят, който му се представя, но да не изпуска и движенията в живата човешка сцена, която се разиграва пред очите му. Платон много държи на това, че философията не е догматична или кабинетна наука, а жив разговор по смисъла на общите неща, които ни вълнуват. В този разговор трябва да има последователност и ред, но за да бъде истински – трябва да има и хаос.

4. „Здравейте! Учебник по български език за чужденци, С1-С1+“ от Галина Куртева и Дейвид Кируан, 49.90 лв.
Третата и последна част от проекта на Нов български университет за цялостен курс по български език за чужденци. Учебникът обхваща ниво С1 и ниво С1+ и е предназначена за учещи се – за студенти, курсисти и за всички, които вече са покрили предишните нива. Методиката на учебния комплект „Здравейте“ предполага работа с преподавател, но на това ниво е възможно и самостоятелно изучаване. Целта на авторите е студентите да придобият високопрофесионални езикови умения при слушане, четене, говорене и писане. Учебните раздели следват прогресията на комуникативната компетентност на съвременния български език. Граматиката е по-слабо застъпена и присъства повече имплицитно, отколкото чрез подробни граматични обяснения. Акцентът е поставен изцяло върху работата за разширяване и обогатяване на лексиката и фразеологията на студентите, на стилистичните и синтактични особености на езика, за постигане на по-висока комуникативна компетентност.

5. „Третата световна : Битката за Украйна“ от Михаил Станчев и Юрий Фелщински, 36.00 лв.
Олег Калугин, бивш генерал на КГБ: Документалната книга на Станчев и Фелщински, издадена през 2015 г., завършва с думите, че главната задача на Путин си остава завладяването на Украйна. За съжаление, това твърдение, а и книгата като цяло се оказаха пророчески. В 2022 г. светът стана свидетел на военните престъпления на путинска Русия в Украйна.
Юрий Фелщински: Русия започна тази война през 2014 г., когато окупира Крим. Тогава все още не беше ясно дали това е изолиран епизод, или цялостна програма на Русия за възстановяване на Съветския съюз. Нашият възглед, на авторите на книгата, още тогава беше, че това е първа стъпка от програма на Русия за окупиране на редица държави от бившия Съветски съюз. Макар че Путин окупира Крим и някои райони на Източна Украйна, през 2014 г. той спря, направи стратегическа грешка. Войната срещу Украйна трябваше да започне с настъпление срещу Киев, именно това настъпление трябваше да бъде главният удар на Русия. Но за да стане това, първо трябваше да бъде окупирана Беларус. През 2015 г. в нашата книга написахме, че трябва да се следи внимателно какво става в Беларус. Ако Путин окупира Беларус, то това значи, че планира и удар срещу Украйна. Беларус беше завладяна през 2021 г., там се появиха руски войски и тогава стана ясно, че се готви нападение срещу Украйна.

6. „Български архитектурен модернизъм : Образци от 1920-те, 1930-те, 1940-те години“ с автор и съставител Васил Макаринов, 15.00 лв.
Изминали са около 80 години от апогея на Модерното движение у нас, но въпреки това този близък период остава твърде непознат. Темата е сравнително добре проучена, но независимо от това ценните сгради не са добре познати на широката публика, а понякога - и на самите изследователи. Чрез работата си във фейсбук страницата „Български архитектурен модернизъм / Bulgarian Modernist Architecture“ открихме, че въпреки това интересът към тази архитектура е голям. В течение на няколко години проучихме историята на включените сгради - кога сградата е проектирана и построена, кой е нейният архитект, кои са първите и следващите собственици, първоначалните ѝ функции и други. Целта ни бе да открием достоверна информация по тези въпроси - изследвахме архиви, местен и национален периодичен печат, книги и различни научни трудове, проведохме теренни проучвания. Срещнахме се с настоящите собственици на различни сгради, чухме техните живи истории и спомени, разговаряхме за тяхното отношение към собствеността им, как я възприемат, как се грижат за нея и т.н. Опитахме се да открием защо днес някои сгради получават адекватни грижи, а други губят своята идентичност и как можем да работим така, че тези ценни архитектурни паметници да бъдат запазени в автентичната си красота за поколенията. Въпреки проучванията ни, някои от сградите, включени в изложбата, все още са с неизвестни архитекти, години на проектиране и други данни.

7. „Къщите говорят“, текст Мариана Екимова-Мелнишка; сн. Александър Н. Геров, 31.00 лв.
Представените житейски истории на десетки известни българи с техните професионални пътища и драми обогатяват първоначалното намерение на Мариана Екимова-Мелнишка да разкрие единствено съдбата на старите къщи. Личните посещения на градовете, обикалянето на домове-паметници, срещите с наследници или съвременници, познавали техните собственици, проучването из библиотеки и музеи - всичко това надгражда идеята на авторката само да покаже уникалните къщи като архитектурни образци или като знакови за българската история сгради. Тя „отваря“ вратите им и ги кара да „говорят“ - за легендите, събитията и хората, които са ги оживявали. Така и в трите части на текста се възкресяват не само славни и страшни времена или забележителни постижения в културата, но и имената на интелектуалци, творци, герои и политици, свързани с националното ни наследство и с европейската история. Почти 300 авторски снимки на Александър Геров допълват по великолепен начин описанията на стотици къщи, разкриват красотата им и ги подреждат в паметта на градовете като картини на спомените. Посланието на „Къщите говорят“ е осмислено през призмата на съвременността, в диалог с отминалото време и поставя множество въпроси, отговор на които, за съжаление, и днешното време не дава...

8. „Диатриби“ от Епиктет, превод от старогръцки език Богдан Богданов, 25.00 лв.
Епиктет: Всяка голяма възможност е опасна в началото. Човек трябва да издържа на това според силите си. Едни неща са съобразно природата, но други не са подходящи за болен от охтика. Упражнявай се да живееш като болен, за да можеш един ден да живееш като здрав. Гладувай и пий вода. Въздържай се известно време напълно от желаене, за да можеш един ден и да пожелаеш разумно. Разумно означава, ако имаш нещо добро в себе си, да пожелаеш правилно…
Вдигате се и ходите в Олимпия, за да видите творбата на Фидий всеки смята, че ако умре, без да я види, това би било несполука за него. Тогава защо не направите нужното за творенията, които са ви пред очите там, където сте и откъдето няма нужда да ходите другаде? Защо не пожелаете да видите и да разберете тези творения, след като нямате представа нито кои сте, нито за какво сте се родили, нито какъв е смисълът на този спектакъл, до който сте допуснати?

9. „Русия : Една история на страна без история“ от Евгени Дайнов, 17.00 лв.
Проф. д-р Евгений Дайнов: Накратко, посланието е следното: докато Западът загнива, защото е основал всичките си институции и практики върху дефектния индивид, на Русия предстои да завладее света, тъй като тя гради себе си не върху някакви си индивиди, а върху абсолютни ценности, стоящи далеч над отделното човешко същество. Затова – следва да се отбележи – Русия не се развива. Тя няма нуждата да се развива, тъй като е изначално перфектна. А след като не се развива, тя няма как да има история. Постоянното усилие да не се допусне формирането на индивиди е причината в Русия да няма нито история, нито закон, нито – елементарните житейски удобства, характерни за Запада.

10. „София от древността до нови времена“ от Магдалина Станчева, 20.00 лв.
Магдалина Станчева е археолог, дългогодишен уредник на Музея на София, част от Комитета за световно наследство към ЮНЕСКО. Магдалина Станчева спасява старините на древния град от разрушаване в тоталитарните години, когато искат да бутнат ротондата зад хотел „Балкан“ (сега „Шератон“), спасява църквата „Света Петка Самарджийска“ (в подлеза до „Шератон“ и Булбанк), части от крепостната стена и кулите в подлеза между Министерския съвет и Президентството.
В книгата е описана не само историята на столицата, но и това как тази история е предмет на повече или по-малко компетентна държавна политика, която в някои случаи се оказва не само неадекватна, но и вредна.

 

 

Обратно към всички новини от агенциите