Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

Бъдещето на водата и климатичните промени - фокус на есенния семестър на Panda Labs нa WWF и Kaufland


V+O Communication


Бъдещето на водата и климатичните промени - фокус на есенния семестър на Panda Labs нa WWF и Kaufland

„Бъдещето на водата“  и „Адаптацията към климатичните промени“ са темите на есенния семестър на Panda Labs - глобалната програма на WWF за устойчиви младежки иновации и предприемачество, която се реализира за поредна година с подкрепата на Kaufland България. В два хакатона през месец ноември младежи между 15 и 25 години от цялата страна потърсиха новаторски решения за адаптация към измененията в климата, идеи свързани с устойчивото ползване на водните ресурси и прилагането на природно-базирани решения за ограничаване замърсяването на водата. 

В рамките на двете тридневни събития участниците работиха групирани в отбори, за да създадат предложения за намаляване използването на питейната вода за нетипични нужди като поливане и разхлаждане с помощта на представители на науката, бизнеса и неправителствения сектор.

Представители на Kaufland България споделиха с участниците своя опит по темите, а специалисти представиха основните предизвикателства, свързани с устойчивото използване на водните ресурси, както и възможностите за справяне с тях. Сред тях бяха специалистът в сфера „Водни политики” във WWF Диана Бакалова и гл. ас. Филип Пенчев от Института по рибни ресурси – Варна. 

Журито отличи общо шест отбора по време на двата хакатона. Отбор „Зелената фея“ спечели със система за пречистване и преизползване на „сивата вода“ от домакинствата. С приложение, което следи консумацията на вода в домакинството, предоставя съвети за намаляване на потреблението и как повторно да използваме водата за по-нетипични цели, бе отличен отбор „Водородите“, а с технология „EcoFlow Refresh“ за повторно използване на вода от електроуредите в домакинствата чрез система от филтри и резервоар бе награден отбор „FWW“.

По време на втория хакатон, посветен на адаптацията към климатичните промени, с иновативна идея за използване на химичен продукт (натриев полиакрилат) в земеделието с цел намаляване на количествата вода, използвана за напояване в сухи райони, бе отличен отбор „Фелпс“.  Сред наградените бе и предложение за мобилно приложение в помощ на земеделците, което да прогнозира засушавания на територията на България (отбор „Water Warriors“). Още една идея за мобилно приложение получи награда. Отбор „Билка“ представи вариант, в който потребителите да докладват за наличие на замърсявания в речните басейни и неизправности в канализационната и водопроводна мрежа.

Първите два отбора в класирането от всеки хакатон продължават участието си в семестър „Бъдещето на водата“ от програмата Panda Labs и ще се включат в мастър клас, който ще се проведе през януари 2024 г. Тогава отборите ще доразвият своите идеи с помощта на лектори и ментори – предприемачи, бизнес лидери, експерти и учени и ще се състезават за стартово финансиране от 7 000 лв. за реализирането на своя бизнес проект.

Есенният семeстър по Програмата Panda Labs се осъществява с подкрепата на фондация „Америка за България“, Kaufland България, Фондация Кока Кола и Veolia България. Целта й е да открие следващото поколение изследователи и предприемачи, които ще помогнат за решаването на регионални и глобални проблеми. „Зеленият“ ритейлър е съмишленик на програмата за поредна година като част от усилията си да ангажира подрастващите с темата за устойчивото развитие. 

Повече за програмата, можете да намерите тук.

За Kaufland България

Kaufland България е лидер в сектора на търговията с годишен оборот над 2 млрд. лв. и един от най-големите работодатели в страната с екип от близо 7000 служители. През 2023 г. компанията разполага с 65 хипермаркета в 35 града. От старта си през 2006 г. в България до днес Kaufland се стреми да стимулира националната и регионална икономика и инфраструктурата по места, като приносът й към икономиката е 1.63 млрд. лв. Компанията непрекъснато развива своята политика за устойчиво развитие и под мотото „Действията носят промяната“ се ангажира с различни социални и екологични дейности – от използването на енергийно ефективни технологии и проектирането на нови сгради с мисъл за природата, през подкрепата на уязвими групи до намаляването на пластмасата.

 

За WWF България: Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] развива дейности в над 100 държави с помощта на 7000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF работи за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата.

Обратно към всички новини от агенциите