Звуците от Антарктида оживяват в интерактивна фотоизложба на Моста на влюбените на НДК
V+O Communication
Шумът на движещи се айсберги и грохотът на падащи блокове лед в тишината на океана - това са част от автентичните звуци, които жителите и гостите на София могат да чуят за първи път по време на интерактивната фотоизложба „Ледовете на Антарктика“, разположена на пешеходния мост на НДК до 5 май. Неин автор е артистът Марина Великова, участник в завършилата само преди месец - 32-ра българска антарктическа експедиция. Освен звуците, които са достъпни за всички посетители на изложбата чрез QR код, в нея са събрани 60 фотографии от Ледения континент, които представят природата и живота на българските учени по време на пребиваването им там тази зима. Експозицията се организира с подкрепата на Kaufland България, стратегически партньор на българските антарктически експедиции.
Откриването на фотоизложбата в Деня на Земята носи силно символично значение, чрез което авторът допълнително повдига важни за обществото въпроси, свързани с климатичните промени, опазването на околната среда и биоразнообразието.
„Фотографиите, които представям в тази изложба, разкриват красотата на Антарктика, нейната сурова природа и мощ, но и нейната уязвимост. С тях се опитвам да насоча вниманието на обществото към климатичните проблеми, към опазване чистотата на природата и на водата, към факта, че те са в риск и ние хората допринасяме сериозно за това с нашата дейност. Ще се радвам, ако публиката има сетива да види картините и чуе звуците от един съвършен в естествената си красота свят. Апелирам да се замислим как всеки от нас може да помогне с действията си, за да ги опазим чисти, такива, каквито са, за да съхраним нашата планета за нас и за идните поколения!“, подчертава авторът на изложбата Марина Великова.
Интерактивната фотоизложба е първата част от иновативен авторски проект, който за първи път комбинира фотография, музика и изобразително изкуство, посветени на Ледения континент - „Антарктика в нови измерения“. Останалите два компонента от него ще бъдат представени на широката аудитория до края на годината.
„Пренасянето в Антарктика, с помощта освен на фотографиите и на звуците, записани от Марина, е приятен и достъпен начин да се представи един дълбок размисъл за природата и влиянието, което хората имат над нея“, подчерта по време на отркиването зам.-кметът по култура в Столична община Яна Генова.
„Благодаря на Марина и на всички, замесени в това тази изложба да стане факт. По особено вълуващ начин представя красотата на Ледения континент и ни напомня, че трябва да пазим света, в който живеем, защото друга планета нямаме“, каза на свой ред и доайенът на българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев.
„Борбата с климатичните промени е сред основните приоритети в политиката на Kaufland за устойчиво развитие. Подкрепата ни за Българския антарктически институт и участниците в експедициите е стратегическа и е насочена към търсене на реални решения за смекчаване на ефектите от глобалното затопляне и човешката дейност в глобален аспект. Звуците от изложбата ни помагат да се пренесем още по-пълноценно на Антарктида, да си представим този необикновен свят и да се замислим за това колко крехко и свързано е всичко и как ежедневието на всеки един от нас намира своето отражение върху света, в който живеем“, подчертава Кремена Георгиева, мениджър „Корпоративни комуникации и социална отговорност“ в Kaufland България.
Kaufland България e стратегически партньор на Българския антарктически институт от 2022 г., в контекста на стратегията си за климата. Компанията обезпечава нуждата от хранителни и нехранителни стоки, както на участниците в експедициите, така и на екипажа на българския научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“, чрез който се реализира логистиката им. С помощта си компанията осъществява директна подкрепа на повече от 15 научни изследвания в областта на климата.
Това е втората публична фотоизложба, посветена на красотата на Антарктида, която се реализира с подкрепата на Kaufland България, давайки възможност на широката общественост да се докосне до Ледения континент и значението, което екосистемата там има за климата на Земята.