Конкурсът Solve for Tomorrow на Samsung България подкрепя младите таланти и дава възможност за решаване на реални проблеми в общността
Proximity
Какъв тип иновации могат да попаднат в категория „Образование“?
По-малко от две седмици остават до началото на новата учебна година, а конкурсът Solve for Tomorrow на Samsung България продължава да търси иновативни идеи за справяне с актуални проблеми на обществото. Програмата насърчава младите хора у нас да използват уменията си в STEM/STEAM областите, както и дизайн мислене, за да намерят креативни решения на обществено значими предизвикателства.
Едно от изключително ценните предимства е, че учителите и учениците, които участват в инициативата могат да се възползват от безплатни обучения и уъркшопи, които да им помогнат при реализирането на проектите, разработката на прототипите и подготовката за финалната презентация. Информация за тях щу намерите в началото на септември на сайта на обучаващата организация „Образование 5.0“, партньор на Samsung по програма Solve for Tomorrow.
Освен за почивка, лятната ваканция е подходящо време за идентифициране на нови предизвикателства и идеи за техните решения. Напомняме, че на този етап не е необходимо проектът за тях да е работещ и може да е под формата на 3D, дизайн/уайърфрейми на мобилно приложение/уебсайт, макет от хартия, пластмаса, дървесина, метал или друг материал, видео, снимки, чертежи и др. Важното е проектът да бъде обоснован убедително и идеята да бъде подадена в срок.
До 24 ноември 2024 г. е отворена регистрацията за най-големите ученици от 9. – 12. клас., а по-малките от 2. – 8. клас ще могат да подават кандидатурите си до 23.02.2025 г.
Идеите ще бъдат оцененявани от жури, а класираните на полуфиналите 9 отбора от възрастовата група на най-големите ученици ще преминат през менторска програма и ще вземат участие във финалното събитие в София. Победителят се определя от журито, а отборът, събрал най-много гласове от онлайн гласуването, ще грабне наградата на публиката.
Четирите категории, в които могат да участват идеи за тазгодишната надпревара са:
· „Устойчивост“
· „Справедливост и социално включване“
· „Образование“
· „Дигитално управление на финансите“ в партньорство с Банка ДСК.
Какви проекти могат да кандидатстват в категория „Образование“?
Както и при останалите категории, и проектите от категория „Образование“ следва да предложат използването на технологиите за решаване на даден обществен проблем, но в случая важна е не само технологичната страна на иновацията, но и как тя променя и подобрява образователния процес. Тези технологии обикновено са отражение на иновациите в света на бизнеса и тяхното използване помага на учениците да бъдат по-добре подготвени за бъдещата си професионална реализация.
Ето някои примери за успешни идеи, които днес вече не възприемаме като иновации, защото са част от ежедневието в училище:
· смесено обучение (съчетава традиционната класна стая с онлайн обучение)
· мултимедийни средства
· софтуерни приложения, вкл. използването на изкуствен интелект
· виртуална и добавена реалност
· платформи с виртуални класни стаи
· видео филми
· интерактивни дъски и др.
Категория „Образование“ е включена във второто издание на конкурса и във възрастовата група на най-големите ученици за нея бяха подадени 20% от идеите, но при по-малките интересът е значително по-висок – 36%. Макар до момента да няма голям победител в тази категория, миналогодишната специална награда „Дигитално бъдеще“ бе присъдена на отбор „Икигай“ от МГ „Баба Тонка“ – Русе за техния уебсайт в помощ на ученика при възприемането на нови знания чрез установена връзка между телефон и компютър и специализиран софтуер. Предизвикателството пред участниците в тазгодишното издание е поставено – и защо не следващият голям победител да е именно в тази категория? Очакваме вашите иновации, които утре може би ще са неизменна част от учебния процес!
На официалния сайт на инициативата: www.solvefortomorrow.bg могат да се следят всички новости по отношение на конкурса, както и да се получи подробна информация за всяка една от категориите.
Solve for Tomorrow е международна инициатива, част от политиката за корпоративна социална отговорност на технологичния гигант Samsung. Тя стартира през 2010 г. и до днес тя е достигнала до 2,3 милиона ученици от 65 държави, като в България се провежда за трета поредна година.
За осъществяването на програмата Samsung България успешно си партнира с фондация „Образование 5.0“ и „Инфино“ АД, като фондацията организира и безплатни обучения по дизайн мислене за ученици и учители, носещи по един квалификационен кредит на педагозите. За провеждането на обученията е необходимо подаването на заявка от страна на училището, като те се провеждат по график, публикуван на уебсайта на обучаващата организация „Образование 5.0“ – https://edu5.0.bg
###
За Samsung Electronics Co. Ltd.
Samsung Electronics Co. Ltd. вдъхновява света и оформя бъдещето с трансформиращи идеи и технологии, преобразявайки света на телевизорите, смартфоните, преносимите устройства, таблетите, фотоапаратите, дигиталните уреди, принтерите, медицинското оборудване, мрежовите системи и полупроводници и LED решенията. Компанията е водеща в областта на Internet of Things с отворената си платформа SmartThings, широкото портфолио от умни устройства и проактивното си сътрудничество с различни индустрии. Повече информация за компанията може да бъде получена на: www.news.samsung.com
За „Инфино“ АД
С екип от 40 ИТ инженери, „Инфино“ ежемесечно работи и предлага иновативни софтуерни решения по проекта Solve for Tomorrow на Samsung. За повече информация: https://www.infinno.com/
За Фондация „Образование 5.0“
Мисията на фондацията е развитието на образованието, науката и културата чрез утвърждаване на новите технологии. Дейността й е свързана с организиране на обучения, форуми и събития, издаване и разпространение на учебно съдържание, научни изследвания и анализи. „Образование 5.0" вярва, че позитивната социална промяна следва да се осъществи благодарение на съвместните усилия на целия граждански сектор, затова организацията цени високо осъществяването на проекти в партньорство. За повече информация: https://edu5.0.bg/