Партньори от 41 държави се срещат в София по проект за биологичното разнообразие
DMI DEVELOPMENT
Изпълнителна агенция по околна среда е домакин на редовното годишно заседание на общото събрание по проект „Европейско партньорство за биологично разнообразие“ (Biodiversa plus)
Партньори от 83 организации от 41 държави – основно министерства, агенции, научни и академични институции на държавите от Европейския съюз и Норвегия, Израел, Южна Африка, Мароко, Турция, Албания и др. участват в редовното годишно заседание, което се проведе в периода 17 -19 септември в столицата. Домакин на общото събрание по проект „Европейско партньорство за биологично разнообразие“ (Biodiversa plus) е Изпълнителна агенция по околна среда.
Проект Biodiversa plus е европейско партньорство за биологичното разнообразие, което обединява и подкрепя проучванията върху състоянието на биологичното разнообразие и влиянието му върху политиката и обществото. Проектът е разработен съвместно от BiodivERsA и Европейската комисия (Главна Дирекция „Научни изследвания и иновации“ и Главна Дирекция „Околна среда“).
Съществен принос на проекта е, че създава общност от учени, експерти от държавни и обществени институции - представители на повече от 40 държави. Това дава възможност за изграждане на международни стандарти за събиране на данни, и анализ и оценка на състоянието на биологичното разнообразие, които да отговарят на целите и изискванията, заложени в Конвенцията за биологичното разнообразие, Европейските природни директиви и Стратегията за биологичното разнообразие 2030. От страна на България в проекта участват Министерство на околната среда и водите, Фонд „Научни изследвания“ и Изпълнителна агенция по околна среда.
Сред основните теми на срещата в София са намиране на начини за подобряване на мониторинга на биологичното разнообразие и екосистемните услуги в Европа, както и търсене на начини за генериране на практически приложими знания за справяне с преките и косвените фактори за загуба на биоразнообразие и деградиране на екосистемите. Акцент е поставен върху възможностите за разширяване и подобряване на фактологичната база, и ускоряване на разработването и широкото прилагане на природно базирани решения (Nature based solutions-NbS), включително оценка на ефективността и рентабилността на NbS, спрямо конвенционалните решения за справяне с предизвикателствата.
България е една от страните в Европа с изключително богато биологично разнообразие и запазена природа. Участието на Изпълнителна агенция по околна среда, като партньор по проекта, дава възможност на нашите експерти да използват и прилагат нови и иновативни методи за мониторинг на състоянието на биологичните видове и природните местообитания в България.