Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

ФОНДАЦИЯ LAVAZZA ЗАСИЛВА АНГАЖИМЕНТА СИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ПРОСПЕРИРАЩО БЪДЕЩЕ ЗА ОБЩНОСТИТЕ, КОИТО ПРОИЗВЕЖДАТ КАФЕ


Chapter 4


ФОНДАЦИЯ LAVAZZA ЗАСИЛВА АНГАЖИМЕНТА СИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ПРОСПЕРИРАЩО БЪДЕЩЕ ЗА ОБЩНОСТИТЕ, КОИТО ПРОИЗВЕЖДАТ КАФЕ

Джузепе Лаваца, председател на Lavazza Group и директор на Фондацията: „Разпространението на добри селскостопански практики ще бъде все повече в линия с фокуса върху хората и по-специално върху темите за еманципацията на жените и подкрепата за младите производители – както жени, така и мъже.”

Участниците в “Отпечатъкът на кафето в утрешния ден” – събитието, което закрива честванията на 20-ата годишнина на Фондацията, включват и носителката на Нобелова награда за мир Ригоберта Менчу и фотографът Стив Маккъри.

 

Торино, 1 октомври 2024 г. – Бъдещето на кафето се решава днес. Климатичната криза, уязвимите производители и загубата на обработваема земя са основните фактори, които според Теорията на промяната на Фондация Lavazza заплашват условията на живот на общностите на производителите и наличието на качествено кафе. В този сложен сценарий, на заключителното събитие на честванията на своята 20-та годишнина, Фондацията потвърди своя ангажимент за проспериращо бъдеще за кафе индустрията и нейните главни герои, мъжете и жените, които произвеждат кафето.

„Ние сме наясно с предизвикателствата, пред които е изправена кафе индустрията. Фондацията гледа към следващите 20 години с амбициозната цел, тази да превърне производителите на кафе, и по-специално новите поколения и жените, в предприемачи, способни да се конкурират на глобалния пазар на кафе и ефективно се справят с новите предизвикателства, като допринасят за растежа на икономиките, в които живеят“, обясни Джузепе Лаваца, председател на Lavazza Group и директор на Фондацията, на събитието (The Coffeeprint of Tomorrow), проведено на 30 септември, 2024 г. в Централата на Групата Centrale Nuvola Lavazza в Торино, за закриване на тържествата по случай 20-ата годишнина на Фондацията. Събитието разгледа и бъдещите предизвикателства на индустрията заедно с главните герои на най-новите проекти и гости, сред които Ригоберта Менчу, носител на Нобелова награда за мир от 1992 г. за нейното защитаване на правата на местното население, и Стив Маккъри, един от най-известните фотографи в света, който документира проекти на Фондация Lavazza от началото на 2000-те.

Приоритетните цели на Фондацията за бъдещето ще бъдат да подкрепя общностите на кафе производители с проекти за обучение, които им помагат да адаптират насажденията към въздействието на изменението на климата, да отговорят на нарастващото търсене на качествени продукти и да доставят широка гама от сортове кафе за подхранване на биоразнообразието и борба с обезлесяването. Тези действия, заедно с цялата извършена досега работа, ще ни позволят да допринесем за по-справедливо и по-устойчиво бъдеще за цялата кафе индустрия, като същевременно гарантираме наличието на качествен продукт за бъдещите поколения. Роля на стратегическо и новаторско лидерство, която се надяваме да включва все повече всички наши марки и асоциирани компании във всички географски области, където сме активни като Група“, заключи Джузепе Лаваца. 

Това не е никак малко предизвикателство. Веригата за доставка на кафе е една от най-сложните и разпокъсани в света, като 95% от глобалното производство идва от 25 милиона малки производители и около 12,5 милиона семейни фирми, обработващи по-малко от 5 хектара в над 40 държави производители на кафе в така наречения „кафеен пояс“ между Тропика на Рака и Тропика на Козирога (източник: The Coffee Guide, четвърто издание).

 

Фондация Lavazza– 20 години ангажимент на място 

От 2004 г., годината, в която Lavazza Group създаде фондацията, тя е подкрепила над 50 проекта и в момента подкрепя и финансира 30 проекта в 17 държави на три континента, облагодетелствайки повече от 94 000 души. Това пътуване е разказано в „I chicchi che hanno fatto la storia“, книга, която отбелязва годишнината на Фондация Lavazza с изображения, създадени през годините от фотографа Стив МакКъри, и текстове от журналиста Марио Калабрези.

От 2019 г. – годината, в която партньорите подписават Меморандум за разбирателство, Фондация Lavazza участва в проекта, насърчаван от Програмата за развитие на ООН (ПРООН) заедно с правителствени институции в Еквадор, включително Министерството на околната среда, водите и екологичния преход (MAAE) и това по земеделие и животновъдство (MAG).

За три години инициативата води до това, че Еквадор произвежда първото си висококачествено кафе, сертифицирано като добито без обезлесяване, от плантации в 23 провинции, граничещи с тропическите гори на Амазонка. Правителството на Еквадор и ПРООН създават първия национален протокол за сертифициране, посветен на мониторинга на горските райони, където се произвежда кафе. Този протокол вече се счита за най-добра практика на световно ниво, позиционирайки Еквадор като държава-пионер в устойчивото земеделие. Сертификатът „Кафе без обезлесяване“ гарантира на потребителите, че нито една горска земя не е изсечена или деградирана за отглеждане на кафе. Сертификатът се получава след стриктно наблюдение и прилагане на сателитни изображения и проверка от трета страна, че производството на кафе се придържа към строгите екологични стандарти.

В подкрепа на овластяването на жените, от друга страна, „Coffee to be reborn“ е проект, разработен с неправителствената организация Verdad y Vida, който дава възможност на 180 жени в етническата общност Maya Poq'omchi в Гватемала – след 36 години гражданска война, която сериозно подкопава икономиката и развитието на района, да станат независими, първо като производители, а след това и като предприемачи, благодарение на селскостопански и бизнес програми за обучение.

Друго важно предизвикателство, засегнато на 20-годишнината се отнася до ангажирането на по-младите поколения в кафе индустрията, както за спиране на изоставянето на земеделска земя в страните производители на кафе, така и за насърчаване на професионализма по цялата верига на стойността, чак до магазина за кафе. В Уганда например, проектът Ujana Coffee, стартиран от Фондация Lavazza заедно с неправителствената организация Sawa World, включва млади мъже и жени от Уганда, живеещи както в райони за производство на кафе, така и в уязвими градски среди, за да им даде възможност да управляват микробизнеси, свързани със света на кафето или местните занаяти, като начин за разнообразяване и увеличаване на доходите им. Фондацията също така продължава от една страна, да предоставя обучителни програми за добри земеделски практики на полето, а от друга – в синергия с Групата, да разширява A Cup of Learning, своята международна програма за обучение, позволяваща на младите хора да станат всестранни кафеени професионалисти. Програмата включва курс за зелено кафе и различните техники за обработка и също така предоставя най-добрите обучения за бармани, като целта е да се създадат истински професионални възможности за работа. Стартирала през 2017 г., тази програма вече е активна в 19 държави.

И накрая, събитието включва доклад за проекта „Кафето като мегафон за мир“, който даде възможност на фермерите в департамент Мета в Колумбия да преобразуват обратно в кафе незаконните насаждения от кока, възникнали по време на гражданската война. Този разказ е допълнен от стартирането на подкаст „Дъхът на Земята“, продуциран от Chora Media, относно предизвикателствата и възможностите, пред които е изправена колумбийската кафе индустрия.

 

За Фондация Lavazza 

Фондация Giuseppe and Pericle Lavazza е юридическо лице от третия сектор, създадено от Lavazza Group през 2004 г. с цел координиране и изпълнение на проекти за социална, екологична и икономическа устойчивост в общности, произвеждащи кафе по целия свят; Фондацията днес подкрепя и финансира 30 проекта в 17 държави на 3 континента, облагодетелстващи повече от 94 000 бенефициенти, чрез повече от 40 партньори - сред най-дълго действащите от които Save the Children, повече от 20 години, Oxfam и Cesvi. Подкрепените проекти имат за цел да подобрят производствения добив и качеството на кафето, като същевременно насърчават предприемачеството на производителите и подобряването на условията им на живот, като подкрепят автономията на местните общности чрез подобряване на работата на жените и включването на нови поколения, придружено от споделяне на добри селскостопански практики и въвеждане на технологични инструменти, насочени към противодействие на последиците от изменението на климата.

Обратно към всички новини от агенциите