Изложба „Зората на човечеството“ ще гостува в Асеновград
PReporters
Националният природонаучен музей при БАН ще представи временната изложба „Зората на човечеството“ в Палеонтологичния музей „Димитър Ковачев“, филиал на НПМ-БАН в Асеновград. Експозицията ще бъде открита на 30 октомври, информират организаторите.
Изложбата ще бъде открита от проф. Павел Стоев, директор на НПМ-БАН, инж. Петър Петров, зам.-кмет на Община Асеновград и автора на концепцията за изложбата - проф. Николай Спасов от НПМ-БАН, отбелязват от екипа на музея.
„Изложбата представя отливки на изкопаеми останки от хоминида грекопитек, намерени в българското находище Азмака, край Чирпан, довели до формулирането на нова хипотеза за най-ранната еволюция на човека, че първите предчовеци, от които произлиза човешката еволюционна линия, са живели на Балканите“, разказват от НПМ-БАН. Те посочват, че според най-нови изследвания останки на грекопитека, чиято възраст се определя на 7,2 млн. год., са известни от Гърция и България. В еволюционно отношение видът стои по-близо до човека, отколкото до човекоподобните маймуни и учените приемат, че това е първият предчовек. „Неговите редки останки ще бъдат изложени заедно с отливки от черепите на хоминида уранопитек от Северна Гърция (9 млн. год.) и на сахелантропа от Чад (7 млн. год.), както и със скелетни останки на световноизвестния австралопитек – Люси, датиран на 3.2 млн. год. и открит в Афар, Етиопия, през 1974 г. Неговото изучаване е допринесло значително за изясняването на най-ранната човешка еволюция. Отливките от костите на скелета на Люси са дарени от проф. Дени Жераадс от Националния естественоисторически музей в Париж. За сравнение ще бъде изложен и предният крайник на най-старата европейска маймуна мезопитек, съжителствала в района на Азмака с грекопитека“, казват организаторите.