Безплатен филмов маратон по повод Международния ден на Антарктида на „Сцена Централни хали“
V+O Communication
„Сцена Централни хали“ ще е домакин на панорама на антарктическото кино по повод 1 декември – Международния ден на Антарктида. В периода 29 ноември – 1 декември в най-новото градска простанство за култура ще бъдат излъчени 6 документални филма, посветени на Българските антарктически експедиции. Филмовият маратон е част от дългогодишното партньорство на Kaufland България с Българската антарктическа експедиция в обащата им стратегията за търсене на устойчиви решения за намаляване на климатичните промени. Всички прожекции ще са с безплатен вход и ще стартират в 19 часа, като всяка вечер ще бъдат показвани по два филма.
Официалното откриване на филмовата панорама ще е на 19 ноември, а гостите на събитието ще могат да се срещнат с проф. Христо Пимпирев, ръководител на родните антарктически експедиции и един от авторите на филмите - журналистката от Българската национална телевизия Мария Чернева.
Киномаратонът ще започне с биографичния филм „Да бъдеш Христо Пимпирев“. Лентата е, посветена на именития полярен изследовател, развял първи българското знаме на Южния полюс. Авторите успяват да стигнат до непознати и много любопитни истории от детството и юношеството на бъдещия изследовател. Те се опитват да разберат какво движи един истински учен и откривател да следва своите мечти.
Същата вечер ще бъде показан и документалния филм на Цветелина Атанасова „Сърдити ледове“. Лентата увлекателно и задълбочено описва Антарктида като мястото, което разкрива какво се е случило на Земята през вековете и какво предстои на фона на осезаемите климатични промени.
На 30 ноември гостите на на „Сцена Централни хали“ ще могат да видят филма “Дневник на антарктическия стопаджия“. Той включва неизлъчвани досега кадри от първата експедиция на българи в Антарктида, открити случайно от проф. Христо Пимпирев при пренасянето в новия офис на Антарктическия институт в Софийския университет. Преди 35 години, когато тръгва като част от британска антарктическа експедиция, проф. Христо Пимпирев взима със себе си и камера „Красногорск", която заедно с лентите тежи цели 20 килограма...
Вторият филм за вечерта е „Полярни изследователи“, посветен на учените от 27-мата българска експедиция и изследванията на Антарктида, които се провежда, независимо от екстремните и непостоянни условия. За да се приспособят организмите на това сурово място, трябва много да се променят и така дават началото на нови видове. Хидробиологът Любомир Кендеров доказва това, като само за един антарктически сезон описва няколко различни вида на гамаруси, Ралица Зидарова е участничка в повече полярни експедиции и успява да опише за науката 90 нови вида кремъчни водорасли.
На Международния ден на Антрактида (1 декември) чрез лентата „Плаване към ледения юг“ всеки ще може да се качи на първия български полярен кораб и да пътува заедно с него към Антарктида. Ще стане част от живота на кораба, от неговото минало, от тревогите и успехите на екипажа, от бурите, които посреща и преодолява, от възторга на изпълнената мисия – достигането до българската база на остров Ливингстън. Зрителите ще успеят да останат и няколко дни на острова, за да видят трескавата работа там. Как се наливат основите на новата лаборатория, от къде взимат и каква вода пият антарктиците, какви научни задачи решават учените, какви необичайни видове морски организми съжителстват с полярниците ни.
Последната за филмовата панорама лента ще е “Изследователи на ледения юг“, която представя любопитен преглед на научните изследвания, проведени с първия български научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ по време на първото му плаване към ледения юг през 2022 г. Благодарение на кораба България се нареди на картата на същинските морски държави и вече трета година заема достойно мястото си на нея.
Допълнителна информация за културната програма на „Сцена Централни хали“, както и детайли за предварителна регистрация и билети за отделните събития ще бъде регулярно публикувана на www.sofia-hali.bg и в социалните мрежи.
За Централни хали
Централни хали отвори отново врати на 23 май 2024 г. след мащабни ремонтни дейности по възстановяване на оригиналния вид и функции на емблематичната сграда, направени от Kaufland България. Реставрираният "покрит пазар" на София работи всеки ден с богат избор от 15 000 качествени и изгодни стоки, като по-голяма част са български. Обновените Хали започнаха нов живот и с интерактивна зона за история и археология на София и ново градско пространство за култура, изкуства и наука. Непосредствено до римските археологически разкопки и историческите експозиции в сутерена е обособена мултифункционалната „Сцена Централни хали“, която организира ежедневна културна програма. Тя включва музикални, сценични, изящни и визуални изкуства, както и разнообразни медийни събития. Всичко за Централни хали и предстоящата програма вижте на www.sofia-hali.bg и в социалните мрежи.