Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

Нов български университет на Софийския международен панаир на книгата


Център за книгата, Нов български университет


Нов български университет на Софийския международен панаир на книгата

Център за книгата отправя покана за среща с изданията на Нов български университет на Софийския международен панаир от 10 до 15 декември 2024 г. в Националния дворец на културата. Академичните изданията са разположени в щанд №341 на трети етаж, запад и част от тях могат да бъдат закупени с 20 % отстъпка. 

Екипът на фестивала „Наука, изкуство и култура“, част от Софийския международен панаир, номинира изданието на Нов български университет „За християнския празник Богоявление и неговото отбелязване в Калофер: История и съвременност“ с автор Живко Лефтеров в категория „Етнология“. На 15. декември (неделя) между 12 и 14 часа предстои дискусия с авторите на петте номинирания заглавия. Монографията на доц. д-р Живко Лефтеров е първото цялостно изследване за отбелязването на Богоявление в Калофер. Въз основа на разнообразна изворова база и съществуващата историография по въпроса са разгледани богослужебните практики и народните обичаи, свързани с празника, както и доколко традицията е оригинална и доколко – повлияна, най-вече в периода на комунистическата власт, стремяща се да подмени и да изличи неговата религиозната същност. 

Ако посетите щанд №341 ще откриете още…

Непубликувано изследване на Васил Стоилов върху архитектурни мотиви в пейзажа от Златния век на нидерландската живопис представя общоуниверситетско издание „Холандският пейзаж през ХVІІ век и архитектурни мотиви в него“. Показана е непозната страна на художника. Книга 25 от поредицата „Литературата на НРБ: история и теория“, а именно „Властта на театъра“ от Виолета Дечева, се занимава с връзката между националната идентичност и театъра като цялостна социално-символна практика. 
Темата за възстановяването на българската държава винаги е вълнувала изследователите. Преиздаването на книгата „Протоколите на Берлинския конгрес“ преведени от Тодор Икономов е удобен случай да си припомним напрегнатите международни разисквания около раждането на българската държавност и създаването на условията, при които ще се формира нейният политически живот.
Книгата „От червен терор до терористична държава Руските спецслужби в борбата за световно господство 1917-2036“ от Юрий Фелщински и Владимир Попов разказва за историята на завземането на властта в Русия от Държавна сигурност, като проследява етапите на този процес от декември 1917 г., когато се образува ВЧК, до нашето съвремие, когато с поредица от неконституционни маневри, властта в Русия се оказа в ръцете на ФСБ, а президентското кресло бе заето от бившия директор на службата Владимир Путин. Читателят ще се окаже свидетел на смъртоносната схватка между Държавна сигурност и Партията, завършила с победа на КГБ над КПСС през 1991 и над цялата страна в 2000 г., когато Путин става президент завинаги.

Кратка анотация за книгите е публикувана в Електронен каталог на изданията на НБУ. Видеа от представянията на изданията, организирани от Център за книгата, могат да се гледат в едноименната фейсбук страница и в ютюб канала New Bulgarian University. 

Заповядайте на щанд №341!

Обратно към всички новини от агенциите