Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

Уникалният формат за дебати Peer parliament бе част от ученически Климатон


All Channels Communication Group


Уникалният формат за дебати Peer parliament бе част от ученически Климатон

Европейският климатичен пакт в България и Националният координатор у нас Клийнтех България организираха провеждането на еднодневен хакатон, посветен на справянето с последиците от климатичната криза, „ЕкоВизия: Младежки Климатон“. Климатонът е еднодневен климатичен хакатон, който предоставя възможност на учениците да работят върху предизвикателства от реалния живот и да предложат иновативни решения. Участниците работят в екипи, като в процеса получават ценни знания от експерти в областта на устойчивото развитие и науката за климата.

По време на събитието Посланиците на Европейския климатичен пакт у нас Кристина Лазарова и Зорница Спасова влязоха в ролята на ментори и съдействаха и напътстваха учениците за намиране на иновативни решения и практически идеи, които да ни помогнат да живеем по-устойчиво. Зорница Спасова e автор на платформата Climateka.bg и главен асистент в Национален център по обществено здраве и анализи (НЦЗОА). Кристина Лазарова е ръководител отдел „Кабинет на изпълнителния директор“ на НЕК и в ролята си на Посланик на Пакта провежда специалния формат за дебати Peer parliament. 

Програмата на Климатона стартира с провеждането на Peer parliament. Той спада към специфичните шест формата на Пакта за ангажиране на граждани с темите за климатичните промени, които всеки от Посланиците или Координаторите на Пакта могат да провеждат с цел информиране и ангажиране на аудиториите.  Този формат предоставя възможност на учениците да участват в информиран дебат с цел постигане на съвместно групово решение по ключови въпроси, свързани с действия в областта на климатичните промени. По време на Peer Parliament бяха засегнати темите за устойчива мобилност, устойчиво потребление и устойчива енергия с лайтмотив - повишаване на ангажираността и участието (овластяване) на младите. Програмата продължи с двата основни панела – „Възможности за промяна“ и „Представи си бъдещето“, след които следваха панелите за подготовка и представяне на финалните идеи. 

По време на Климатона бе представено и новото издание на вестника Climate Resilience Daily, издаван от Клийнтех България и списван от ученици от цяла България. Директното преживяване на бъдещето чрез статии и интервюта в този вестник има за цел да провокира младите умове да мислят мащабно и да предприемат съзнателни действия, за да създадат света, в който искат да живеят. Фокус в този брой е визията на учениците за света през 2050 г. и какво би станало, ако целите, заложени в Зелената сделка, бъдат постигнати. 

В Климатона се включиха над 70 ученици от 8 до 12 клас от СУ ,,Свети Седмочисленици", СУ "Свети Паисий Хилендарски", МГ ,,Академик Кирил Попов", ЕГ "Пловдив" и СУ "Пейо Крачолов Яворов" в Пловдив и от СУ “Нешо Бончев” в Панагюрище. Участниците бяха разделени на 12 екипа от по 5 души. В рамките на деня участниците работиха със своите ментори, за да намерят най-добрите идеи, които да ни помогнат в борбата с климатичните промени. В последната част на Климатона всеки екип представи своята идея пред жури.

С хаштаговете #EUClimatePact #MyWorldOurPlanet Клийнтех България, Националният координатор на Европейския климатичен пакт в България, комуникира едно от ключовите послания на Пакта – животът ни в по-зелен град, държава, континент и планета зависи от малките крачки и действия, които всеки от нас предприема всеки ден. 

Обратно към всички новини от агенциите