MET Group публикува своя първи Доклад за устойчивост, с фокус въздействието върху енергийния преход
Paragraph 42
MET Group разпредели 70% от своите капиталови разходи за зелени проекти, като постига 72% увеличение на производството на енергия от възобновяеми източници за 2023 г. Това е едно от заключенията в първия Доклад за устойчивост (TCFD), изготвен от работната група за финансови оповестявания, свързани с климата, в екипа на базираната в Швейцария компания. Докладът утвърждава стремежа ѝ към прозрачност по отношение на климата и стимулира прехода към нисковъглеродна икономика.
В съответствие с препоръките на работната група, докладът предоставя задълбочен поглед върху начина, по който MET Group идентифицира, управлява и смекчава рисковете, свързани с климата, като същевременно се възползва от възможностите за подкрепа на енергийния преход в Европа. Компанията постига значителен напредък по линия на поставените цели за устойчивост: MET Group инвестира активно в зелена енергия. Понастоящем, тя разполага с 403 MW действащи проекта за възобновяеми източници през 2023 г. и 646 MW проекта в етап на развитие и строителство, ключови за постигане на заложените корпоративни цели за устойчивост.
MET Group се посвещава на ускоряването на европейския енергиен преход, като осигурява подкрепа за плана на ЕС за прехода от въглища към газ до 2030 г. и от газ към възобновяема енергия до 2050 г. По този начин, компанията подчертава своя ангажимент към бъдеще с нулеви негативни емисии. MET се въздържа от инвестиции във въглеродно интензивни активи, като въглища, например. Вместо това, тя приоритизира доставките на природен и втечнен природен газ и електроенергия до своите клиенти. В допълнение, предоставя прозрачна разбивка на своите емисии от Обхват 1, 2 и 3, в съответствие с Протокола за парникови газове (GHG Protocol).
Стратегията на MET Group съдейства за баланс между екологична устойчивост, енергийна сигурност и справедливост, като по този начин обхваща енергийната трилема. Чрез непрекъснати инвестиции във възобновяема енергия и инфраструктура, компанията намалява въглеродния интензитет на европейската мрежа. Същевременно, използва природния газ като преходно гориво и поддържа надеждни енергийни доставки.
„Постигането на нулева мрежа в световен мащаб не трябва да се превръща в прекомерен товар за обществото. Нашата цел е да управляваме енергийния преход ефективно – от гледна точка както на резултати, така и на разходи, като гарантираме, че европейските потребители и индустрии ще се възползват от конкурентни енергийни доставки, без да се сблъскват с тежестта от повишени инвестиции“, каза Бенджамин Лакатош, председател на Борда на директорите и главен изпълнителен директор на MET Group.
„Разработването на нашия първи TCFD доклад отбелязва ключов момент по пътя ни на компания, която оперира в сферата на енергийния преход. Той подчертава и ангажимента ни да управляваме рисковете, свързани с климата, като успоредно с това се възползваме от възможностите, които идентифицираме в хода на процеса“, добави Свен Кирх, главен финансов директор на MET Group.
Пълният текст до Доклада за устойчивост (TCFD), разработен от MET Group за 2023 г., е достъпен в уебсайта на компанията тук.