Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

Здравословен сън по време на празниците - как да останем отпочинали и здрави?


3CON


Здравословен сън по време на празниците - как да останем отпочинали и здрави?

“Сънят е от основно значение за саморегулирането на човешкия организъм.” обяснява клиничния психолог Фотка Георгиева

Празничният сезон носи радост и топлина, но често ни оставя изтощени и недоспали. Непрестанното пазаруване, декориране и опаковане на подаръци до късно през нощта могат да превърнат празниците в стрес и изтощение. За съжаление липсата на сън крие сериозни рискове за здравето.

Защо сънят е толкова важен?

Пълноценният сън е жизненоважен за доброто ни здраве, за нормалната функция на тялото и ума. 7-9 часа качествен сън на денонощие подпомагат:

  • Намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания и диабет
  • Управление на теглото
  • Подобряване на имунитета
  • Контрол на стреса и настроението
  • По-добра работа на мозъка


Проучванията показват, че нарушенията в съня, сред които и липсата на редовен режим, са пряко свързани с повишен риск от сериозни здравословни проблеми. Според изследване от тази година, хората с нередовни навици на сън са с до 26% по-висок риск от сърдечни заболявания и инсулт. Още по-обезпокоителното е, че дори спазването на препоръчаните седем до девет часа сън на нощ не компенсира вредите от нередовния график.

Друго проучване, публикувано в Sleep, сочи, че спазването на редовен график на сън може да намали риска от смъртност с до 48%. Оказва се, че редовният сън е не по-малко важен от неговата продължителност.

Недоспиването влияе сериозно на психичното здраве, като увеличава риска от тревожност, депресия и други емоционални разстройства. „Липсата на сън води до нарушена концентрация, слаба памет, обърканост и дори психотични епизоди при хронична сънна депривация”, обяснява Фотка Георгиева, клиничен психолог в Медицински комплекс „Доверие“.

„Сънят е от основно значение за саморегулирането на човешкия организъм. Докато спим, мозъкът ни използва значително по-малко енергия, което подпомага възстановителните процеси в тялото“, допълва тя. „Не случайно докато спим, се отделя т.н. хормон на растежа, който играе важна роля за лечението на много заболявания, като тревожност и депресия.“

Недостатъчният сън нарушава хормоналния баланс, който контролира стреса и настроението, като увеличава нивата на кортизол и намалява серотонина. Това води до раздразнителност, безпокойство и затруднена концентрация. За да поддържате психичното си здраве, осигурете на организма си време за почивка и възстановяване, дори по време на натоварения празничен сезон.

Как да се справим с „празничния синдром“ на недоспиване?

1. Планиране на празничните задачи навреме.
Разпределете празничните приготовления във времето и не оставяйте всичко за последния момент.


2. График за лягане и ставане.
Специалистите съветват да се ляга и става по едно и също време всеки ден. 


3. Създаване на подходяща среда за сън.
Поддържайте спалнята прохладна, тиха и тъмна. Отстранете екраните и други източници на светлина, които пречат на производството на мелатонин.


4. Време за релаксация преди лягане.
Медитацията, четенето на книга или дихателните упражнения подготвят тялото за сън. Отделете поне 30 минути преди сън, за да се „изключите“.


5. Без кофеин и тежките храни вечер.
Избягвайте стимуланти и късни хранения, които нарушават качеството на съня.

 

Кога да потърсим лекар?

Трудното заспиване, честите събуждания или постоянната умора могат да бъдат симптом на по-дълбок здравословен проблем. Навременната консултация с лекар може да се окаже решаваща. Опитните специалисти в Медицински комплекс „Доверие“ помагат за намиране на причините за тези състояния и за предприемане на правилни и навременни мерки. 

Здравословният сън е един от най-добрите подаръци, които можете да си направите в края на годината. Той ще ви помогне да преминете през празничния период с повече енергия и да посрещнете новата година в добро здраве и настроение. Качественият сън е основа на доброто здраве, особено в периоди на стрес и натоварване. Дори кратките промени в режима по време на празниците могат да имат дългосрочни последствия за организма.

 

Обратно към всички новини от агенциите