Стартира кандидатстването за научните отличия „За жените в науката“ за 2025 г.
M3 Communications Group, Inc.
Тази година националната програма на L'Oréal и ЮНЕСКО отбелязва 15 години в подкрепа на научните таланти в България, като вече е отличила 39 жени учени с общ награден фонд от 195 000 евро
Приемът на кандидатури за 15-ото издание на националната програма „За жените в науката“ в България вече стартира. Тази година инициативата на L'Oréal и ЮНЕСКО отбелязва 15 години подкрепа за младите научни таланти и принос към развитието на науката в България. От създаването си досега тя е отличила 39 изключителни жени учени с общ награден фонд от 195 000 евро, а до края на 2025 г. още три дами ще бъдат наградени с по 5000 евро всяка за техните впечатляващи постижения в областта на природните науки. До 31 март 2025 г. жени учени от цялата страна могат да кандидатстват, като пълните условия за участие са налични на www.zajenitevnaukata.bg.
„За жените в науката“ е уникален проект за България и света и един от най-престижните научни конкурси в страната. У нас програмата се организира в сътрудничество между L'Oréal България, Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Националната комисия за ЮНЕСКО – България, и има за цел да отличи най-добрите млади учени в страната и да насърчи тяхното развитие. В рамките на миналогодишното издание бяха отличени д-р инж. Даниела Атанасова, д-р инж. Димитрия Михайлова и доц. д-р Мария Левкова за техните смели проекти за борба с рака на дебелото черво, защита от кибератаки с AI и създаване на „умни“ текстили за регенерация на кожата. Повече любопитна информация за трите изследователки ще откриете в специалната дигитална брошура за тях.
За тазгодишното издание на програмата „За жените в науката“ могат да кандидатстват дами учени от цяла България. Необходимо е те да бъдат на възраст до 35 години, да са докторанти или вече да са защитили докторска степен, да се занимават с изследвания в сферата на природните науки и да разработят свой иновативен научен проект с потенциално национално или глобално значение. Кандидатурите ще се оценяват от експертно жури, състоящо се от водещи научни специалисти, а лауреатите на програмата ще бъдат обявени на официална церемония през есента на 2025 г., когато ще бъде отбелязана и 15-годишнината на инициативата в България.
Подробна информация за конкурса е достъпна на официалния сайт на програмата: www.zajenitevnaukata.bg. Кандидатите трябва да изпратят своите апликации и документи за участие по електронен път на: unesco-bg@mfa.bg с копие до stanislava.nishkova@mfa.bg и forwomeninscience.adba@loreal.com. Крайният срок за изпращане на кандидатурите е 23:59 ч. на 31 март 2025 г.
Отличията не само предоставят финансов стимул за младите научни таланти на България, но също така целят да ги вдъхновяват да постигат нови върхове в изследователската си кариера, да насърчават развитието на научно-изследователската дейност в страната и да привлекат повече млади жени към кариера в сферата на науката.
В глобален план програмата има за задача да увеличи участието на жените в науката, където днес те представляват едва 33%* от учените в света, а само 3% от Нобеловите награди за наука са били присъждани на дами. От създаването си инициативата е подкрепила над 4400 жени учени в повече от 110 държави, а седем от тях са станали носителки на Нобелова награда за наука.
*Научен репорт на UNESCO с прогноза за 2030 г.