Над 82 000 души придобиха нови знания за защита в интернет и новите технологии през 2024 г.
d:istinkt
Програмата на Yettel „Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения“ за поредна година се затвърждава като успешна и все по-мащабна инициатива за подкрепа на дигитално-медийната грамотност на хора от различни възрасти. С реализираните през 2024 г. кампании телекомът ангажира близо 20 000 души повече спрямо предходната година. По темите за онлайн безопасност броят на достигнатите деца и младежи е над 58 000, а близо 24 000 души са подобрили дигиталните си умения чрез участието си в програмата. Сред тях са ученици на възраст между 7 и 18 години, като най-уязвимите групи в интернет, учители и родители – заради ролята си на ментори и важни фигури за подрастващите.
Овластяване и защита на децата
В партньорство с Центъра за безопасен интернет (Safenet) Yettel създаде серия безплатни уроци, с които преподавателите обучават децата за основните правила при общуване онлайн, използване на социалните медии и справяне с кибертормоза. Те са достъпни в образователната платформа на издателство „Клет България“ – iZZI. В рамките на инициативата бяха разработени нови материали за учениците от 5. до 7. клас, съобразени с навиците и интересите на децата в съответната възраст, както и с най-често срещаните онлайн опасности. Тематичните уроци се радваха на сериозен интерес от учителите, но и от учениците – само за няколко месеца бяха обучени над 26 000 деца и младежи.
В образователната инициатива Digital Scouts, която използва метода на игровизацията, се включиха едни от най-любимите на децата и тийнейджърите създатели на дигитално съдържание. Борислав Вълов (ei_bo), Милен Колев и Борислава Тодорова подготвиха забавни, но и обучителни предизвикателства към последователите си, чрез които им показаха как да се предпазват от рисковете в интернет и да изграждат добри дигитални навици. Второто издание пък превърна други популярни инфлуенсъри в комикс герои. Кристиян Николов (Kriskata), Петър Байков, Антония Сарафова, Христина Георгиева и Яница Михайлова (Хриси и Яни) се озоваха в четири различни ситуации и със собствения си пример насърчаваха отговорното поведение във виртуална среда. Историите обхващаха теми като фишинг измами, смущаващо съдържание, злоупотреби с лични данни и гейминг култура. Илюстрациите са дело на Неда Малчева, известна със своите забавни рисунки за децата и родителството. В рамките на двете издания близо 32 000 деца се превърнаха в дигитални скаути и усвоиха нови умения за виртуалния свят.
Новите технологии в клас
Ползите от екраните в час – с помощта на изкуствения интелект, показва на преподаватели и директори Академията за дигитални умения на prepodavame.bg, подкрепена от Yettel. Инициативата обхваща над 4300 учители, които участват в тематични уебинари и асинхронни курсoве с практически насоки за използването на инструменти като ChatGPT, Gemini, Copilot и BgGPT. След всяко обучение те имаха за задача да подготвят учебен урок по избран предмет, като приложат наученото. От близо 1000 разработени уроци в специалната библиотека на проекта бяха селектирани 170 учебни планове, които се състезаваха за вота на потребителите. Най-много гласове събраха три урока по математика, в които се използва изкуствения интелект. Те включват методи за изчисление на дължина и наклон на рампа за хора с увреждания, създаване на визуални материали с числото Пи и проверка на задачи със събиране и изваждане.
Примерите от класната стая подпомагат не само учителите, но и подрастващите при възприемането на новите технологии – обучените деца по проекта надхвърлят 16 800. Освен с ползите и приложенията, те се запознаха и с особеностите при създаване на съдържание чрез инструментите, базирани на изкуствен интелект. Задачите в дигиталните уроци развиват уменията им за работа в екип, креативност, критично мислене и др.
Дигитално родителство
Програмата „Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения“ обръща специално внимание на родителите и предизвикателствата, с които се сблъскват при отглеждането и възпитанието на децата. В тематичните срещи с родители в в няколко града, организирани от Центъра за безопасен интернет, участваха над 700 родители. По време на дискусиите те получиха практически насоки и съвети за изграждане на здравословни навици и осъзнато онлайн поведение у своите деца. Експертите от Центъра обърнаха специално внимание на комуникацията родител-дете и създаване на доверителни връзки с цел по-добра защита на малките.
Подкрепата на дигиталната грамотност и преодоляването на дигиталното разделение са важен приоритет в стратегията за устойчиво развитие на Yettel. В нея компанията си поставя за цел ежегодно да ангажира над 40 000 деца с темата за интернет безопасността и да подпомага 10 000 души в развитието на техните дигитални умения. Най-дългогодишната кампания за корпоративна социална отговорност на Yettel продължава и през 2025 г. с амбицията да разширява темите и обхвата с нови активности и съдържание.