Wizz Air представи резултатите от анкета, проведена сред пътниците, след успешните тестови полети с устойчиво авиогориво в сътрудничество с Airbus
M3 Communications Group, Inc.
Анкетата разкри, че 71% от пътниците вярват в положителното въздействие на устойчивото авиационно гориво (SAF) за намаляване на въглеродния отпечатък на авиационната индустрия, въпреки че само 45% са били запознати с това предварително.
Wizz Air, най-устойчивата авиокомпания в света*, водещият производител на самолети Airbus, производителят на устойчиво авиогориво Moeve и летище Шарлероа (Брюксел) обявиха успешното завършване на оперативните тестови полети със SAF. Това бележи значим напредък в усилията за декарбонизация на авиацията, след като бе въведен регламента ReFuel EU, задължаващ авиокомпаниите да използват минимален дял от устойчиво авиационно гориво (SAF) за всички полети, излитащи от летища в ЕС, считано от 1 януари 2025 г.
Според анкета, проведена сред пътниците на Wizz Air, много от тях са склонни да променят навиците си за пътуване с цел намаляване на екологичния отпечатък. Въпреки това, анкетата показа и съществуващ недостиг на осведоменост относно ангажираността и мерките, предприети от авиационния сектор за намаляване на въглеродните емисии. Тези резултати, заедно с приноса на различните заинтересовани страни, бяха обсъдени на кръгла маса с участието на медии в Шарлероа, като акцентът бе поставен върху необходимостта от съвместни действия за напредък към устойчива авиация.
По време на тестовете Wizz Air извърши над 50 полета с използване на смес от SAF и традиционно реактивно гориво, съгласно модела на масов баланс**. SAF има потенциала да намали жизнения цикъл на въглеродните емисиите с до 90% в сравнение с традиционния керосин. Инициативата показа реалната приложимост на SAF в редовните операции, като същевременно подчерта ключови области за бъдещо развитие, включително модернизация на инфраструктурата и оптимизация на разходите.
Изводи от проучването: Призив за действие от страна на индустрията и институциите
Проведената анкета сред пътници изследва тяхната осведоменост и нагласи към SAF и устойчивата авиация. Резултатите показват следното:
• Екологични компромиси: 58% от участниците са склонни да променят пътуванията си с цел намаляване на екологичния отпечатък.
• Достъпността е от ключово значение: Макар 65% от анкетираните да предпочитат полети с по-ниски емисии, 36% не биха платили допълнително за това.
• Ниска осведоменост за законодателните мерки: 74% от анкетираните не знаят за предстоящото задължение за използване на SAF, което влиза в сила от януари 2025 г. Резултатите показват необходимостта от по-добра комуникация.
• Призив за подкрепа от правителството: 72% от пътниците настояват за държавни инвестиции в производството на SAF, подчертавайки нуждата от съвместни усилия между частния и публичния сектор, за да отговори на нарастващото търсене.
Wizz Air и нейните партньори доказаха своята отдаденост към увеличаване на употребата и внедряването на SAF чрез съвместни усилия, като същевременно акцентираха върху необходимостта от повишаване на информираността сред обществеността и справяне с ключови предизвикателства, свързани с разходите.
Ивон Мойнихан, мениджър „Корпоративно управление и ESG” в Wizz Air, коментира: „Успешното завършване на този тест е доказателство за нашия ангажимент към устойчивото развитие на авиацията. Искрено благодарим на всички наши пътници, които участваха в това първо по рода си проучване и споделиха ценна информация за тяхната осведоменост и нагласи спрямо SAF и устойчивото пътуване. Обнадеждаващо е, че 71% от пътниците разпознават положителното въздействие на SAF и са готови да подкрепят устойчивите практики. Въпреки това, много от тях подчертават необходимостта от по-голяма яснота за ролята на SAF в декарбонизацията, свързаните разходи и регулаторните изисквания.
Wizz Air е посветена на реализирането на инициативи, които прозрачно информират нашите пътници за SAF, неговите предимства и предизвикателства, като част от пътя към декарбонизация на авиацията – един от най-трудните сектори за преход. Инвестицията на Wizz Air в самолети Airbus ни поставя начело в ефективността, като авиокомпания с най-ниски емисии на въглероден диоксид на пътник на километър в света. Следващата стъпка в нашата стратегия за устойчивост е намаляване на абсолютните емисии чрез инвестиции в SAF. Заедно с нашите партньори ще продължим да настояваме за подкрепа от институциите, която да адресира предизвикателствата, свързани с разходите и производството, и да ускори зеления преход.“
Кръглата маса на летище Шарлероа подчерта ключовата роля на всички заинтересовани страни в ускоряването на внедряването и по-широкото приложение на устойчивото авиогориво. Airbus затвърждава позицията си като ключов катализатор в изграждането на глобална екосистема за SAF.
Жулиен Манес, ръководител на отдела за SAF и отстраняване на въглероден диоксид в Airbus, заяви: „Днес SAF е наличен в ограничени количества, затова е необходимо да увеличим както търсенето, така и предлагането, като същевременно намалим ценовата разлика спрямо традиционните горива. Данните от проучването ясно подчертават значението на този процес от гледна точка на пътниците и ролята на авиационната екосистема – включително авиокомпании, летища, регулаторни органи, производители и доставчици на горива, които да работят заедно, за да осигурят яснота и активно да ангажират пътниците в усилията за декарбонизация. Това изисква колективни действия, включително спазване на регулаторните изисквания, разработване на по-икономични самолети и операции, както и инициативи за повишаване на осведомеността на пътниците.“
Алваро Макаро, директор на отдел „Устойчива авиация“ в Moeve, заяви: „Резултатите от това проучване ясно показват критичната необходимост както от действия от страна на индустрията, така и от институционална подкрепа за ускоряване на приемането на SAF. Въпреки че пътниците са все по-осведомени за екологичните компромиси, достъпността и липсата на достатъчно информация продължават да бъдат сериозни предизвикателства. В Moeve сме твърдо ангажирани да работим с партньори като Wizz Air, за да увеличим производството на SAF и да подобрим обществената информираност. Подкрепата от страна на правителствата е от съществено значение за преодоляване на разликата между настоящите възможности и бъдещото търсене, осигурявайки устойчиво и екологично отговорно развитие на авиационната индустрия.“
Летище Шарлероа демонстрира лидерство в изграждането на инфраструктура и партньорства, които позволяват мащабно внедряване на SAF.
Куентин Еврар, мениджър „Устойчиво развитие“ в летище „Шарлероа-Брюксел-юг“ (BSCA), заяви: „Радваме се, че Wizz Air избра нашето летище за провеждането на тези тестове. За летище „Шарлероа-Брюксел-юг“ е важно да продължим операциите си, като същевременно поставяме опазването на околната среда на преден план. Интегрирането на SAF в авиационното гориво вече е неизбежна реалност, с която всяка авиокомпания, оперираща от европейско летище, ще трябва да се съобрази. На летище Шарлероа не само целим да насърчим използването на SAF, за да отговорим на европейските изисквания, но и се стремим да надхвърлим минималния наложен процент SAF. Затова, наред с разработването на финансови стимули за авиокомпаниите, BSCA обедини усилия със SOWAER и правителството на Валония, за да улесни достъпа до SAF в региона чрез изграждането на местна производствена единица – решаваща стъпка към устойчивото бъдеще на авиационния сектор.“
*Според данни на CAPA – Centre for Aviation Awards for Excellence 2024.
**Всички споменавания на участниците в проучването се отнасят до анкета, проведена сред абонатите на английския бюлетин на Wizz Air в периода от октомври до декември 2024 г. В нея участваха общо 15 579 души. Целта на анкетата беше да оцени осведомеността, възприятията и отношението на пътниците към устойчивите авиационни горива (SAF) и инициативите за декарбонизация. Участието беше изцяло доброволно, а събраните данни не са предназначени да отразяват мнението на всички пътници или на общата популация. Всички отговори бяха анализирани анонимно, като анкетата стриктно спазваше регулациите за защита на данните, за да гарантира поверителността и конфиденциалността на участниците.
***За повече информация вижте редакционните бележки.