Превенцията срещу рака – кои изследвания не бива да отлагаме?
3CON
Ракът остава втората водеща причина за смърт в България
На 4 февруари светът отбелязва Деня за борба с рака – заболяване, което засяга милиони хора и продължава да бъде сред водещите причини за смъртност у нас. Въпреки напредъка в медицината, много случаи се диагностицират късно, когато лечението е по-трудно. Редовните профилактични изследвания могат да помогнат за ранно откриване на заболяването и увеличават шансовете за успешно лечение. Специалисти от различни медицински области споделят кои изследвания са най-важни за превенцията и ранната диагностика.
Гастроентерологични изследвания
Гастроентерологичните заболявания са сред водещите причини за смърт в България – те са в топ 5 на най-сериозните здравни рискове, сочат данни на Националния център по обществено здраве и анализи.
Според д-р Йордан Чурчев и д-р Полянова от Гастроентерологичното отделение на Медицински комплекс „Доверие“, ранното проследяване на здравословното състояние е най-добрият начин да се избегнат усложнения.
"Голяма част от заболяванията са предракови състояния (преканцерози), които, ако не бъдат проследени навреме, могат да доведат до развитие на карцином. Именно заради това профилактиката е много важна," посочват специалистите.
В болницата се извършват съвременни диагностични изследвания като ултразвуково изследване на корема, гастроскопия, колоноскопия и ендоскопски ултразвук, които позволяват ранно откриване на патологични изменения в стомашно-чревния тракт.
Колоноскопията е сред най-ефективните методи за превенция на колоректалния карцином (рак на дебелото черво), който е едно от най-често срещаните онкологични заболявания в света. Това изследване позволява откриване и отстраняване на предракови полипи и значително намалява риска от развитие на рак. Според статистиката, редовната колоноскопия може да намали смъртността от това заболяване с до 68%.
Препоръчва се първото скринингово изследване за колоректален карцином да се извършва на 50-годишна възраст (а в някои страни – дори от 45 г.) и да се повтаря на всеки 5 години при липса на патологични находки. При фамилна обремененост или предишни полипектомии, интервалите между изследванията трябва да бъдат по-кратки.
Гастроскопията е друг важен метод за ранно откриване на рак на стомаха и хранопровода. При установяване на полипи по време на изследването, в Гастроентерологичното отделение на Медицински комплекс „Доверие“ се извършва биопсия или директно отстраняване, а хистологичният анализ определя следващите стъпки за пациента.
Освен тези инвазивни методи, в болницата се извършва и ултразвуково изследване на корема – неинвазивен диагностичен подход, който позволява визуализиране на черен дроб, жлъчен мехур, панкреас, бъбреци, далак, тънко и дебело черво. Това изследване е полезно за установяване на промени в органите, които могат да бъдат свързани с предракови състояния или онкологични заболявания.
Превенция на рак на гърдата
Ракът на гърдата остава едно от най-често срещаните онкологични заболявания при жените.
Според д-р Антони Стоянов, мамолог в Медицински комплекс „Доверие“, редовните профилактични прегледи са най-надеждният начин за ранно откриване на заболявания:
"Ехографското изследване на млечните жлези е препоръчително за жени до 45-годишна възраст, а след тази възраст мамографията е основният метод за скрининг. Честотата на тези изследвания зависи от структурата на жлезистата тъкан, както и от установени промени при първичния преглед."
При пациентки с фамилна обремененост или предходни доброкачествени изменения на гърдата скринингът може да се провежда по-често.
Изследванията се покриват частично от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) по определена програма, но могат да бъдат заплатени и от пациента или покрити от доброволни здравноосигурителни фондове.
Ракът на простатата и бъбреците – значението на урологичните изследвания
В Урологичното отделение на Медицински комплекс „Доверие“ дейността е насочена основно към ранната диагностика на рака на простатната жлеза. Предвид натрупания опит в роботизираната хирургия, навременното установяване на онкологичните заболявания значително подобрява резултатите от оперативното лечение при пациентите с това заболяване.
Пътят на пациента обикновено започва с изследване на туморния маркер (PSA) в амбулаторни условия. При установени завишени стойности пациентът се насочва за преглед в специализиран урологичен кабинет. По преценка на уролога може да бъде назначен ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на простатната жлеза – метод, който се използва в световната практика вече 10 години.
„При липса на данни за онкологично заболяване, ЯМР може да спести ненужна биопсия. А при наличие на съмнителен участък ни позволява да извършим насочена биопсия, фокусирана върху конкретната зона“, обяснява д-р Семерджиев.
В Урологичното отделение на „Доверие“ от години разполагаме с опит в разчитането на образите от ЯМР и тяхната клинична интерпретация, благодарение на съвместната ни дейност с водещи центрове за магнитно-резонансно изследване, допълва специалистът.
В отделението се извършва и „фюжън“ биопсия на простатната жлеза – метод, който е въведен преди осем години. При него вземането на биопсичен материал се осъществява под ехографски контрол, като върху ехографския образ се наслагват резултатите от предварително направения ЯМР. По този начин се увеличава шансът за навременно откриване на онкологичното заболяване.
„Точната диагностика на локализацията на заболяването дава възможност и за правилното планиране на оперативната интервенция. Целта не е само премахване на раковото заболяване, но и максимално запазване на околните структури, което намалява риска от следоперативни усложнения“, подчертава урологът.
Допълнително предимство на този метод е, че биопсичният материал се взема през кожата, а не през дебелото черво, което значително намалява риска от инфекции.
„Това е особено важно за пациенти със сърдечно-съдови заболявания, при които всяко усложнение може да бъде критично“, допълва д-р Семерджиев.
Ранното диагностициране на онкологични заболявания не е въпрос само на медицински напредък, а и на лична отговорност. Достъпните методи за профилактика дават възможност за навременно откриване и успешно лечение, но само ако се използват. Превенцията не отнема много време, но може да спаси живот – и това е избор, който никой не бива да отлага.