Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

Позиция на Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България относно бюджета и квотата за ваучери за храна за 2025 година


Cook Communications


Позиция на Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България относно бюджета и квотата за ваучери за храна за 2025 година

София, 21 февруари 2025 г.

Асоциацията на операторите на ваучери за храна (АОВХ) в България призовава за увеличение на квотата за ваучери за храна за 2025 година с 200 млн. лв. до 1,8 млрд. лв. Ако размерът на квотата бъде запазен в досегашния си размер от 1.6 млрд. лв., държавата рискува да ограничи предлагането на тази важна социална придобивка от работодателите и достъпа на хиляди българи до нея. 

През последните няколко години броят на служителите, които използват хранителни ваучери, е нараснал до 800 хиляди на месец. Ето защо заложената в проектобюджета квота от 1,6 млрд. лв. няма да е достатъчна, за да покрие нуждите на всички работодатели, които предоставят ваучери за храна на месечна база. Средствата за ваучери за храна реално се отпускат от българските работодатели след преговори с работниците и служителите, а реалният разход на държавата е размерът на данъчното облекчение.

Нарастването на интереса към ваучерите за храна се дължи и на дигитализацията им, която влезе в сила от юли 2024 г. Според скорошно мащабно проучване в сектора с над 6800 потребители и търговци, приемащи ваучери, 96% от потребителите и 85% от търговците са доволни от дигиталните ваучери. 

Системата на ваучерите за храна в България съществува от повече от 20 г. с цел да подобри покупателната способност на работещите, които понасят основната тежест от инфлацията на храните през последните няколко години. Цените на основни хранителни продукти като яйца, масло, мляко, сирене са нараснали между 40-50% през последните три години по официални данни на Евростат за ХИПЦ, а сумата на ваучерите за храна за последно беше увеличена до 200 лв. през 2022 г.

Ваучери за храна са въведени в 16 държави-членки на ЕС, а социални ваучери, таргетирани към специфични нужди на потребителите, съществуват в над 45 държави по света. В повечето от тези страни дигиталните ваучери са реалност вече над 10 г., а самата система с ваучери за храна съществува вече повече от 60 г.

АОВХ изразява надежда, че предложението за квотата ще бъде преразгледано, за да се гарантира достъпа на всички желаещи работодатели и техните служители до тази важна социална придобивка.

Обратно към всички новини от агенциите