Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

18 частни учебни заведения представиха иновативни модели и добри практики по време на Трети онлайн форум на частното образование


KNOW YOUR BRAND


18 частни учебни заведения представиха иновативни модели и добри практики по време на Трети онлайн форум на частното образование

На 23 март 2025 г. се проведе Третият онлайн форум на частното образование, организиран от Българската асоциация на частните училища. Това значимо събитие събра 18 от водещите частни образователни институции в страната, които представиха своите иновативни модели, добри практики и дългосрочна визия за бъдещето на образованието. В рамките на един наситен ден, директори, учители, ученици и родители участваха в задълбочени разговори, презентации и дискусии, насочени към изграждането на качествена и устойчива образователна среда в контекста на съвременните предизвикателства.

Форумът премина през четири стратегически панела, всеки от които представи различен аспект от трансформацията на образователния процес в частния сектор. Началото бе поставено с панел, посветен на персонализираното обучение – философия, която поставя детето в центъра на педагогическия процес и насърчава неговото развитие според индивидуалните му нужди и интереси. ЧДГ „Веселите камбанки“ от гр.София и Частно средно езиково училище „Д-р Мария Монтесори“ от гр.Бургас разкриха как адаптират съдържанието и темпото на учебния процес спрямо потенциала на всяко дете. Cosmos International School, с.Осойца допълни темата с акцент върху използването на персонализирани подходи и създаването на гъвкава образователна среда. Представителите на ЧСУ „Мечтатели“ от гр.Варна и ЧСУ „Веда“ от гр.София демонстрираха как интеграцията между различни учебни дисциплини води до по-дълбоко разбиране, творческо мислене и изграждане на умения, необходими в реалния свят.

Във втория панел участниците се фокусираха върху емоционалната интелигентност, мотивацията и подкрепата – основи, върху които се изгражда уверената и балансирана личност. ЧДГ „Светлина“, гр.София и ЧДГ „Бобче Топче“, гр.София подчертаха значението на ранната емоционална подкрепа, движението като средство за когнитивно развитие и ролята на преподавателите като вдъхновители. Частно училище „Питагор“, гр.София представи иновативни практики в оценяването и включи ученици, които лично разказаха как конструктивната обратна връзка е повлияла върху техния напредък. St. George International School, гр.София  постави фокус върху лидерството в образованието, докато ЧСУ „Артис“, гр.София разказа как изгражда позитивна и сигурна среда, в която децата се чувстват вдъхновени и мотивирани да учат.

Темата за ученето през целия живот и ролята на технологиите бе основна в третия панел. ЧСУ „Дени Дидро“, гр.Банкя демонстрира как проектно-базираното обучение превръща знанията в практически умения, а ЧСУ „Рьорих“, гр.София показа как създава дигитална среда, която е едновременно достъпна и вдъхновяваща за учениците. Представителите на Частно училище “СофтУНИ БУДИТЕЛ”, гр.София говориха за конкурентоспособността в образованието и как децата развиват ключови умения като работа в екип, комуникация и критическо мислене. ЧДГ „Доверие“, гр.София и Discover International School, гр.София представиха подходи за развиване на меки умения и подготовка за професиите на бъдещето, които изискват креативност, адаптивност и технологична грамотност.

Последният панел беше посветен на културното разнообразие и международното сътрудничество – теми, които все по-силно присъстват в стратегиите на частните образователни институции. ЧДГ „Канадско мече“ – Maple Bear, гр.София постави акцент върху подготовката на децата за живот в глобален свят, където уважението към културните различия е основен компонент на социалната зрялост. Cosmos Kids Kindergarten, гр.София подчерта важността на партньорството между родители, училища и общности за създаване на пълноценна образователна среда, в която личностното развитие започва от най-ранна възраст.

Особено впечатляващи бяха трите открити дискусии с родители и аудитория, които дадоха възможност за диалог, въпроси и споделяне на гледни точки. Родителите поставиха важни теми – от безопасността и подкрепата в училищната среда до необходимостта от прозрачност, доверие и истинско партньорство между семейството и образователната институция.

Форумът се отличи с висока степен на ангажираност, богато съдържание и професионална реализация, превръщайки се в реална платформа за обмяна на опит, идеи и вдъхновение между всички участници в образователния процес.

Очакванията са следващото издание на форума да се проведе в хибриден формат, съчетавайки предимствата на присъственото и дигиталното участие и разширявайки още повече възможностите за достъп и обмен на добри практики, както и включването на повече ученици и родители, които свободно да споделят своята перспектива за прогресивно частно образование.

Обратно към всички новини от агенциите