България и Турция се стремят към 10 млрд. долара търговски обмен до 2-3 години
M3 Communications Group, Inc.

България и Турция отбелязват рекорден търговски обмен от 7,8 млрд. долара през изминалата година и си поставят амбициозната цел да достигнат 10 млрд. долара в следващите 2-3 години. Това стана ясно по време на първото събитие в България на Асамблеята на турските износители (TIM), организирано в сътрудничество с Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Българо-турската търговско-промишлена камара (BULTISAD), и с подкрепата и координацията на Tурското посолство в София.
Събитието събра представители на 23 турски компании и над 80 български фирми, които проведоха бизнес срещи в София, демонстрирайки силния интерес към задълбочаване на икономическите връзки между двете страни. Сред официалните гости бяха Омер Болат, министър на търговията на Република Турция, Петър Дилов, министър на икономиката и индустрията, Н. Пр. г-н Мехмет Саит Уянък, посланик на Република Турция в София, Мустафа Гюлтепе, председател на Асамблеята на турските износители, Бурхан Немутлу, председател на Българо-турската търговско-промишлена камара, и Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата.
Турският министър на търговията Омер Болат подчерта стратегическото значение на България като врата към Европа и Балканите, както и ролята на Турция за България като връзка с Азия, Африка и Близкия изток. Той отбеляза, че енергетиката, автомобилостроенето, логистиката и селскостопанските продукти са водещи в двустранните отношения.
Министър Болат сподели, че турските инвестиции в България надхвърлят 2,6 млрд. евро, създавайки десетки хиляди работни места. Той също така сподели любопитната информация, че през последните години се наблюдава бум на културните и туристическите отношения между двете страни. Близо 1 млрд. души по света всеки ден гледат турски сериали, към които има голям интерес и в България, където вече са били излъчени близо 150 турски сериала. Същевременно около 3 млн. български туристи годишно посещават Турция и я считат за любима ваканционна дестинация.
Председателят на Асамблеята на турските износители Мустафа Гюлтепе потвърди, че през последните 10 години износът на Турция за България следва тенденция на нарастване, но подчерта, че има леко изоставяне от желаното представяне. Затова осигуряването на стабилност в двустранната търговия трябва да е общ приоритет на двете страни.
Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов сподели, че Турция е ключов външнотърговски партньор за България, като двустранният стокообмен е достигнал рекордните 7,7 млрд. евро през 2024 г., отбелязвайки ръст от 15% спрямо предходната година. Той подчерта, че България е атрактивна инвестиционна дестинация за турския бизнес, като турските компании инвестират в различни сектори на икономиката.
Двамата министри, г-н Дилов и г-н Болат, също така се съгласиха, че е необходимо да се улесни визовият режим за шофьори, бизнесмени и технически специалисти, за да се насърчат още повече търговията и инвестициите. Те също така обсъдиха възможностите за разширяване на сътрудничеството в областта на енергетиката, логистиката и туризма и заявиха пълна подкрепа към Асамблеята на турските износители и техните усилия с подобни бизнес събития да съдействат за откриване на нови възможности за бизнес между България и Турция.