Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

Wizz Air представя пътната си карта към нулеви емисии до 2050 г. – манифест за спешни действия в авиацията


M3 Communications Group, Inc.


Wizz Air представя пътната си карта към нулеви емисии до 2050 г. – манифест за спешни действия в авиацията

Wizz Air, най-екологично устойчивата авиокомпания в региона на Европа, Близкия изток и Африка*, представи своята цялостна пътна карта за постигане на нулеви емисии – „Полет към нулеви емисии“. Тя предлага реалистичен план, фокусиран върху три основни направления – полети (30% намаление на емисиите чрез нови технологии за самолети и подмяна на флотилията), гориво (53% намаление на емисиите чрез използване на SAF) и отпечатък (4% намаление на емисиите чрез модернизацията на управлението на въздушния трафик). 

Като част от наскоро обявената си инициатива Customer First Compass, авиокомпанията вече е инвестирала 14 млрд. евро за подобряване на дейността си, включително в най-новите авиационни технологии и производство на SAF. С това Wizz Air демонстрира ангажимента си за „полет към нулеви емисии“, така че авиацията да продължи да има основна роля в свързаността и икономическия растеж на Европа.

Този манифест за промяна се появява в критичен момент за авиационната индустрия, тъй като усилията за достигане на нулеви нетни емисии до 2050 г. се отклоняват от плана, а конкурентоспособността на европейската авиация е под натиск заради нарастващите разходи за спазване на регулаторните изисквания. Климатичните промени продължават да представляват сериозен бизнес и финансов риск, поради което ангажиментът за справяне с тези предизвикателства е не само екологичен, но и стратегическа приоритет за дългосрочната устойчивост, конкурентоспособност и издръжливост на европейския авиационен сектор.

Реалистична пътна карта за постигане на нулеви емисии
Планът „Полет към нулеви емисии“ отразява дългосрочните климатични цели на Международната организация за гражданска авиация (ИКАО), която се стреми да постигне нулеви въглеродни емисии от международната авиация до 2050 г. Това обаче зависи до голяма степен от индустриализацията на технологиите, която до момента не е реализирана. Планът на Wizz Air е насочен към тези предизвикателства.
Той се основава на пет основни стълба, които подкрепят пътната карта на авиокомпанията:
•    53% декарбонизация чрез разширена употреба на SAF
•    21% декарбонизация чрез технологичен напредък в самолетите и двигателите
•    7% декарбонизация чрез подмяна на флотилията
•    4% декарбонизация чрез реформа на въздушния трафик
•    2% декарбонизация чрез оперативна ефективност

В сравнение с конкурентите си, авиокомпанията поставя по-голям акцент върху SAF и новите технологии на самолетите като важни инструменти за декарбонизация, а не върху недоказани технологии и компенсиращи механизми.

Полети. Гориво. Отпечатък – призив за радикална промяна
•    Полетите – иновациите в авиацията трябва да се развиват по-бързо
Wizz Air има най-ниска въглеродна интензивност на пътник/километър в световен мащаб и цели да намали емисиите с 25% до 2030 г. Авиокомпанията също така оперира с най-младата и най-икономичната флотилия в Европа. Това е резултат от инвестициите във високотехнологични самолети от последно поколение  (Airbus A321neo). Тя инвестира в иновации в рамките на инициативата Customer First Compass, а значителна част от нейния план се дължи на новите технологии на самолетите и обновяването на флотилията. За да бъдат тези инструменти за декарбонизация ефективни, бъдещето на авиацията зависи от радикални иновации. Необходимо е да се гарантира, че самолетите са подготвени да използват смесите на SAF в по-високи концентрации от настоящото регулаторно ограничение. 

•    Горивото – SAF трябва да се увеличи сега 
SAF е основният елемент на пътната карта на Wizz Air за нулеви емисии и представлява най-значимият инструмент за декарбонизация. Компанията вече инвестира в производството на SAF, като подкрепя нови технологични решения и сключва споразумения за доставка. Въпреки това, производството на SAF днес е ограничено, а цените са неконкурентни за нискотарифен бизнес модел. Правителствата трябва да предприемат действия за разширяване на производството на SAF, като осигурят дългосрочна политическа рамка, като Плана за инвестиции в устойчив транспорт, която да насърчава приемането на SAF, и като въведат финансови стимули, които да намалят разликата в цените между SAF и конвенционалното авиационно гориво.

•    Oтпечатъкът – прилагане на реформи в инфраструктурата
Неефективността на управлението на въздушния трафик води до милиони тонове ненужни въглеродни емисии всяка година. Модернизацията на въздушното пространство трябва незабавно да се превърне в приоритет. От авиокомпаниите се очаква да намалят емисиите, но забавянето на инфраструктурните подобрения и остарелите регулаторни системи възпрепятстват развитието на сектора. Реформата на европейското въздушно пространство отдавна е закъсняла. Wizz Air вече допринася, като използва изкуствен интелект за подобряване на оперативната ефективност. Въпреки това и други участници трябва да дадат своя принос. 

Ивон Мойнихан, директор „Корпоративна устойчивост и ESG“ в Wizz Air, заяви: „Wizz Air подкрепя амбициозната визия за постигане на нулеви емисии, но истината е, че сегашното темпо на промяна не е достатъчно, и без радикална намеса авиацията няма да успее да изпълни ангажиментите си. 
Постигането на нулев въглероден отпечатък е изпълнено с неизвестни. Най-значимите предизвикателства се простират отвъд научните въпроси и обхващат политическите решения, инвестиционните стратегии, пазарната динамика и навременното прилагане на основните мерки. Дори научните постижения се сблъскват с пречки, свързани с разходите, инфраструктурата и регулаторните ограничения. 
Нуждаем се от действия, а не само от амбиции. Затова призоваваме правителствата, регулаторните органи и горивната индустрия да се събудят и да започнат да осъществяват промените, които ще направят нулевите емисии възможни. Авиацията се нуждае от политическа и инвестиционна революция, която да определи пътя на индустрията.
Полети. Гориво. Oтпечатък. Това е нашият ангажимент. Това е нашето пътуване. Така летим към нулеви емисии“.


 

*Според данни на CAPA – Centre for Aviation Awards for Excellence 2024. 

Обратно към всички новини от агенциите